Siderov'danTürk vekile saldırı!Pazartesi, 23 Mayıs 2011

Siderov'danTürk vekile saldırı!Bulgaristan'da Türklere karşıtı ırkçı parti ATAKA'nın lideri Siderov, cami baskınından sonra bu kez de radyo programında Türk vekili yumrukladı.

Başkent Sofya'da namaz kılan Türkler'e yumurta ve sopalarla saldıran ATAKA Partisi üyeleri ile ilgili tartışma daha bitmeden partinin aşırı sağcı lideri Volan Siderov yeni bir skandala imza attı. Yaşanan olayları tartışmak üzere Bulgar Parlamentosu'ndaki Türk vekil Kurman İsmailov ile Bulgar devlet radyosundaki Nedelya 150 isimli siyasi tartışma programına davet edilen Siderov, cami baskınından Türkler'i sorumlu tuttu. Namaz kılanların bıçaklı olduğunu gösteren fotoğrafların ellerinde olduğunu söyledi. İsmailov ise, Siderov'un gerçekleri çarpıttığını, ATAKA üyelerinin Türkler'in üzerine saldırdığını, bir seccadeyi de ateşe verdiğini ifade etti. Bu sözlere çok sinirlenen Siderov, önce Türk vekile hakaret yağdırdı, ardından üzerine saldırdı. Bu sırada radyo yayınına ara verildi. 6 dakikalık boşluğun ardından programın sunucusu iki siyasetçinin stüdyoda yumruk yumruğa kavga ettiğini anlattı. Sunucu Veliçko Konakchiev, "Bu kavganın sorumlusu Siderov'du" dedi.

Cumhurbaşkanı Parvanov, ATAKA lideri Siderov'un tıpkı Nazi propaganda bakanı Joseph Gobbels'e benzeterek, "Provokasyonların amacı ülkede etnik çatışma çıkarmak" demişti. Sofya Savcılığı, cami baskınını inceliyor.


DİĞER HABERLER