Sıkça rastlanan kurt saldırılarına çare aranıyorÇarşamba, 26 Eylül 2012

Sıkça rastlanan kurt saldırılarına çare aranıyor  Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Sali Ramadan, son aylarda bölgede sık sık kurtların saldırısına uğrayan hayvanlara rastlanıldığını açıkladı.

Geçen yıla kadar genellikle sınır köylerde kurt saldırılarına rastlanırken, şimdi belediyenin iç kısımlarında da bu tür olayların görüldüğü anlaşıldı. Belediye Başkanının ifadesine göre yakınında koru bulunan Dryanovo, Kıpinovo, Dülitsa (Ayvacık) ve başka köylerde kurt saldırıları oluyor. Her hafta bu tür birkaç olay meydana geliyor.

Saldırıya uğrayan hayvanların arasında eşekler bulunuyor, yenilmiş dana, koyun ve keçilere rastlanıyor. Şans eseri olacak ki, kurtlar henüz her hangi bir insana saldırmamış.
Yerel avcılar, bu kurtların köpekle karışık cinsten olduklarını söylüyorlar. Bunun böyle olduğu yakında öldürülen ve normalden daha büyük ağırlığı olan bir kurttan anlamış.

Kurt saldırılarıyla baş edilmesi için yerel Makaza Avcılık ve Balıkçılık Derneği yönetimi, her öldürülen kurt için avcılara 200 leva miktarında para ödülü verilmesini kararlaştırmış.

Bu kararını dernek yönetimi, 6 Ekim 2012 tarihinde yabani domuz avının açılışında avcılara bildirecek.


DİĞER HABERLER