SİLVİO BERLUSCONİ: TÜRKİYE AB'YE ÜYE OLMALICuma, 16 Ekim 2009

SİLVİO BERLUSCONİ: TÜRKİYE AB'YE ÜYE OLMALIİtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İtalya'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ''olumlu'' baktığını söyledi.
Resmi bir ziyaret için bugün Bulgaristan'a gelen Silvio Berlusconi, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile yaptığı görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İtalya Başbakanı, basın toplantısında bir gazetecinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili sorusunu yanıtlarken, ''İtalya, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine olumlu bakıyor. Biz, aynı biçimde 2007 yılında Bulgaristan'ın AB üyeliğini de destekledik'' diye konuştu.

İtalya'nın, Bulgaristan'ın en büyük 3 ticaret ortağının arasında yer aldığını vurgulayan Berlusconi, ''Bulgaristan hükümetinin yürüttüğü modernizasyon programını destekliyoruz. Boyko Borisov hükümetine de çalışmalarında başarılar diliyoruz'' dedi.

Konuşmasında, Kozluduy Atom Santrali'ne de değinen Berlusconi, Kozloduy Atom Santrali'nin eski reaktörlerinin kapatılmasından dolayı Bulgaristan'ın uğradığı zararın Avrupa Birliği tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi.

İtalya ve Bulgaristan'ın Güney Akım Doğalgaz Projesi'nde ortak olduklarını ifade eden Berlusconi, iki ülkenin, adını açıklamadığı başka bir projeyle ilgili işbirliği yapabileceklerini ifade ederek, AB'nin doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme çabalarının altını çizdi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un, ülkenin en sevilen politikacısı olduğunu belirten Berlusconi, ''Şu anda İtalya'da benim kişisel reytingim yüzde 68.5. Borisov'tan ricam bu rakamı geçmemesidir. Çünkü kendime rakip istemiyorum'' diye espri yaptı.

Berlusconi, Borisov'un ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov ile görüştü ve Bulgaristan'da iş yapan İtalyan işadamlarıyla biraraya geldi.

Berlusconi, Bulgaristan ziyaretini yarın tamamlayacak.


DİĞER HABERLER