Şirin Yılmaz, 33 yıl sonra memleketi Kırcaali’de resim sergisi açtıPazartesi, 05 Aralık 2022

Şirin Yılmaz, 33 yıl sonra memleketi Kırcaali’de resim sergisi açtı

Türkiye'de ikamet eden Kırcaalili ressam Şirin Yılmaz, Bulgaristan'da Kırcaali KRIG Sanat Galerisi’nde açtığı ilk kişisel sergisinde 33 resim tablosunu sergiledi. Şirin, henüz 8 yaşındayken Bulgarlaştırma süreci döneminde zorunlu göç sırasında ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. Genç ressam, 33 yıl sonra Bulgaristan'daki hayatının ilk yıllarının anılarını resimleri aracılığıyla paylaşmak için memleketi Kırcaali'ye geldi.

Serginin açılışına katılan resmi konuklar arasında yer alan Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, yaptığı konuşmada, “Etrafımızda gördüğümüz resimlerden hiçbir şeyin ve hiç kimsenin memleketi insan hafızasından silemeyeceğini not edebiliriz. Bu, kendisini geliştiren, kabul ettiren ve sanatını memleketinde sergileyen Kırcaali kökenli bir ressamın başka bir sergisidir. Bu serginin Şirin'in hafızasının değil, gelişiminin bir parçası olmasını temenni ederim” dedi.

KRIG Sanat Galerisi'nde tanıtılan “Yuvada Bir Hayalim Vardı” başlıklı serginin teması göçtür. Resimler, 33 yıl önce "yuvadan" ayrılan, ancak hayallerinden biri olan "geri dönmek" hayalini gerçekleştiren bir kızın eski çocukluk fotoğraflarının sanatsal bir yorumudur.

Şirin, “Türkiye'de göç konusu üzerinde çalışıyorum, çünkü göç benim hayatımın çok önemli bir parçasıdır. Resimlerden bazıları, çocukluk anılarımdan kaynaklanan çocukluk duygularımı sergiliyor” dedi. Ressam, mahalle çocukları arasında en iyi arkadaşının Lüba olduğunu ve Lüba'nın dedesinin dedesiyle birlikte kahve içtiklerini, birbirlerini ziyaret ettiklerini anımsadı.

Dileği insanların etnik köken ve dini mensubiyete karşı önyargılar olmadan barış ve uyum içinde yaşaması olan sanatçı, “Bu tür anılar çok önemli, çünkü o yıllarda yaşananlar sıradan bir insanın eylemi değil, üst düzey bir siyasi karardı” diye konuştu.

Şirin Yılmaz, Türkiye'de Sakarya Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1981 yılında Kırcaali'de dünyaya gelen ressam, bugün üniversitede aynı bölümde asistanlık yapıyor ve Türkiye'de ve Avrupa'da birçok ulusal ve uluslararası sergi, bilimsel konferans ve sanat etkinliğine katıldı. Bir sanatçı ve akademik araştırmacı olarak özgürlük kavramının bir parçası olarak öncelikle gündelik hayatın politik yönleriyle ve hikayelerin gerçeklikten kişisel deneyime ve tersine nasıl dönüştüğüyle ilgileniyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER