Slaveykov Lisesi'nden matematikçiler, ulusal müsabakada birinci oldularSalı, 26 Şubat 2013

Slaveykov Lisesi'nden matematikçiler, ulusal müsabakada birinci oldular Ulusal Mateatik ve Tasarım Müsabakası'na katılan Petko Slaveykov Lisesi'nde Vılço Milçev yönetmenliğinde faaliyet sürdüren matematik okulu öğrencileri ilk üç dereceye girdiler. Uluslararası zincirin bir parçası olan müsabaka, Bulgar Bilimler Akademisi'nin (BAN) Matematik ve Bilişim Enstitüsü'nde gerçekleşti. Sıralama Prof. Sava Grozdev'in başkanlığında bir jüri tarafından yapıldı.

Etkinlikte BAN Sorumlu Üyesi ve Matematik ve Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Yulian Revalski ile Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı'nda (MOMN) Başuzman Snejinka Matakieva resmi konuklar arasındaydılar.

Geometrik Minyatürler kategorisinde tanıttığı projelerle 12. sınıf öğrencisi Cansua Ali birinci, Gübeyaz Ahmet ile Marinela Petkova ikinci oldular. Matematik Bilimi kategorisinde 10. sınıf öğrencisi İvan Gerganov üçüncü oldu.

Dereceye giren öğrenciler, 30 Nisan-4 Mayıs tarihlerinde Moskova'da düzenlenecek olan müsabakanın uluslararası aşamasına katılma hakkına sahip oldular. Geçen yıl aynı müsabakada İvan Gerganov, Sofya'da birinci, Moskova'da ise ikinci oldu.

Sofya'da yapılan müsabaka bu yıl Kırcaalili öğrencilerin bu tür etkinliklere ikinci katılımıydı. Bundan önce ocak ayında Matematik ve Bilişim Öğrenci Enstitüsü'nün düzenlediği ulusal konferansa davet edildiler. Moskova'da yapılacak müsabakadan önce genç matematikçiler, nisan ayı tatilinde yapılacak Bulgaristan Matematikçiler Derneği'nin 42. Bahar Konferansı'nın öğrenci bölümüne katılacaklar.


DİĞER HABERLER