Smolyan'da Başmüftülüğe ait Konukevi hizmete hazırSalı, 29 Ağustos 2017

Smolyan'da  Başmüftülüğe ait Konukevi  hizmete hazır Ağustos ayında yapılan Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura olağan toplantısında güncel sorunlar ele alındı. En çok üzerinde durulan konulardan biri Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov'un il merkezi Smolyan'da Konukevi açılması teklifiydi.

İki yıl önce Smolyan Bölge Müftülüğü, 1999 yılında Başmüftülüğün Smolyan'da dört katlı bir evi almasıyla başlayan bir projeyi yeniden hayata geçirmek için adım attı. 2015 yılında bina kamu yararına kullanılacak bir konukevi olarak yeniden tasarlandı.

Toplantıda konukevinin yeni eğitim öğretim yılının başında hizmete açılması kararı alındı. Binanın üç katı öğrenci ve üniversitelilerin kalabileceği yurt olarak kullanılacak, biri katında ise kütüphanecilik faaliyeti yürütülecek.

Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, "Yurt sadece öğrenci ve üniversitelilere yönelik olacak, kütüphane ise İslam dini hakkındaki bilgilerini genişletmek isteyen tüm bayanların erişimine açık olacak. Periyodik olarak kütüphanede konferanslar ve tartışma toplantıları yapılacak" diye belirtti.

Bölge Müftüsü'nün ifadelerine göre Başmüftlük kurumu Bulgaristan'da Müslüman kadınların dini hayatıyla daha fazla ilgilenmesi gerekir. Smolyan Bölge Müftülüğünün hizmet alanını kapsayan bu yılki Yaz Kuran Kurslarının öğreticiliğini yapanların üçte biri bayandır, sonbahar ve kış aylarında her hafta il çapındaki birkaç yerleşim yerinde bayanlara yönelik konferanslar düzenleniyor. Necmi Dıbov, "Fakat yapılması gereken daha çok iş var" dedi.

Bu projenin Smolyan'da nasıl bir boşluğu doldurması beklendiği sorusuna Dıbov, "Onunla Müslüman kadınların özgüvenini artıracağız ve onların eğitim ve sosyal yönde faaliyetini iyileştireceğimize inanıyorum" cevabını verdi.


DİĞER HABERLER