Sofi Marinova, Momçilgrad'da Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe Festivali'nde sahne alacakSalı, 28 Nisan 2015

Sofi Marinova, Momçilgrad'da Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe Festivali'nde sahne alacak5 ve 6 Mayıs 2015 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı)kasabasında "Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe" başlığı altında festival gerçekleştirilecek. Etkinlik, Momçilgrad Belediyesi tarafından Hoşgörü Derneği ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali'nin desteği ile organize ediliyor. 5 Mayıs'ta Momçilgrad merkez meydanında ünlü pop-folk sanatçısı Sofi Marinova özel olarak festival için sahneye çıkacak.

Sabah saat 9.00'da başlayacak olan kutlama programı gece yarısına dek sürecek. Festivalin katılımcıları için şarkılar, danslar ve daha bir sürü eğlenceler hazırlandı. Gece yarısında binlerce misafir Letovnik (Yazla) köyü yakınlarında bulunan esrarengiz Dambalı Tepesi'ne çıkacaklar. 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede meşe ormanı hışırdadığı zaman Dambalı Tepesi'nde suyun şifalı özellikler edindiğine inanılıyor. Gelenek üzere her yıl burada Müslümanlar ve Hıristiyanlar bir araya geliyorlar. Program gün doğmadan önce sabahın erken saatlerinde bitecek.

Festivalin temel hedefi farklı etnik gruba mensup olan tüm insanların kişisel özgürlüğünün uyandırılmasıdır. Aynı sahnede yerel etnik topluluklar kendi kültür, gelenek, görenek ve merasimlerini ülkedeki Bulgar, Müslüman, Roman, Pomak olmak üzere tüm etnik grupların baharda kutladıkları en büyük bayramlardan birinde tanıtacaklar. Bu bayramı Bulgarlar Gergövden, Gergevden, Gürgovden, Gergi, Djurjovdın, Müslümanlar Hıdırellez, Hıdrellez ve Adreles ve RomanlarEderlezi Günü olarak kutluyorlar.

Bu günün kutlanmasıyla 2015 üretim sezonunun yaz dönemi başlıyor. Kutlama günleri takviminde bu döneme denk gelmesi insanların ekonomik ve sosyal hayatın tüm alanlarını kapsayan son derece zengin ritüelleri de belirliyor.

Organizatörler, "Hepimizi birleştiren ritüellerimizin bir parçası olan bu büyük bayramda hoşgörü ve saygı ortamı oluşturalım. Hepimiz bir olalım, çünkü tüm ülkede bu büyük bayramın kutlanması ötekinin var olmasının kendi etnik mensubiyetini ifade etmesine engel olmadığını, hoşgörünün ise farklılıkta uyum demektir" diye çağrıda bulunuyorlar.


DİĞER HABERLER