Sofya'da Dinler Bayramı etkinliği düzenlendiPazartesi, 29 Eylül 2014

Sofya'da Dinler Bayramı etkinliği düzenlendi28 Eylül'de Bulgaristan Başmüftülüğü Sofya'da ilk kez gerçekleştirilen Dinler Bayramı'nda yer aldı. "Çeşitlilikte Hoşgörülü-Modern Başkentin Avrupa Boyutu" başlığı altında gerçekleştirilen etkinlik Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova tarafından yapılan resmi açılış ve Bulgaristan Dini Cemaatler Şurası (NSROB) Başkanı Prof.Dr. Rupen Krikoryan'ın selamlama konuşmasıyla başladı. Etkinlik, Merkez Sofya Camisi ve Başkent Müzesi arasında bulunan Banski Meydanı'nda NSROV ve Sofya Belediye tarafından organize edildi.

Program kapsamında ülkedeki altı temel dinin temsilcilikleri Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, Başmüftülük, Merkez Musevi Manevi Şurası, Ermeni Apostolik Kilisesi, Katolik Kilisesi ve Protestanlık Kilisesi tanıtıldı.

Başmüftülük standında kurumun çıkarttığı İslam'ın temel ilkeleriyle tanıştıran kitaplar ve broşürler tanıtıldı. Etkinlikte resmi konuklar olarak ülkedeki diplomatik misyonların temsilcileri yer aldı. Başmüftülük standını İslam dini ile tanışmak isteyen yüzlerce Sofyalı ve misafirler tarafından ziyaret edildi.

Resmi konuklar Başmüftü Yardımcısı Birali Birali tarafından karşılandı. Her konuğa aromalı çay ikram edilerek, ötekine karşı saygı çerçevesinde dini uygulamalar üzerine konuşuldu. Daha sonra ilahi konseri sunuldu. Başmüftülüğünü temsilen Nihat Ademov yönetmenliğindeki Müjde İlahi Grubu konserde yer aldı. Akşam saat 18.00-21.00 arasında Sofya'daki temel dini mabetlere yönelik Açık Kapı Akşamı gerçekleşti.


DİĞER HABERLER