Sofya'da ilginç protestoÇarşamba, 23 Şubat 2011

Sofya'da ilginç protestoIrkçı ve aşırı milliyetçi çizgide politika izleyen VMRO partisi, başkent Sofya'da ruhsatsız gecekondu ve barakalarda yaşayanlara karşı ilginç bir protesto eylemi düzenledi.

VMRO üyelerinden bir grup, başbakanlık, parlamento ve cumhurbaşkanlığı binalarının bulunduğu meydana tahta malzemelerden yapılmış bir gecekondu kurdu. Kurdukları gecekonduya uydu anteni ve çalışmayan elektrik sayacı takan protestocular, ayrıca duvarlara yırtık çamaşırlar astılar.

Partinin Genel Başkanı Krasimir Karakaçanov, eylemle ilgili açıklamasında, başkent Sofya'nın birçok yerinde kurulan benzer barakalarda nüfus kaydı bile olmayan, çoğunluğu çingene binlerce kişinin yaşadığını belirterek, polis ve belediye yetkililerinin bu durum karşısında hiçbir girişimde bulunmadığını ileri sürdü. Karakaçanov, "Bizim eylemimiz yasal değil, lütfen polisler gelip kulübemizi dağıtsınlar. Onlar gelene kadar biz buraya çok sayıda parti üyesinin adres kaydını yaptırmaya çalışacağız. Ayrıca gecekonduya resmi tapu alınması için de müracaatta bulunacağız" diye konuştu.

Karakaçanov, benzer sorunların yaşandığı Varna kentinde de aynı şekilde bir eylem düzenleyeceklerini açıkladı. Sofya'da başbakanlık binası önüne kurulan gecekonduya polis ve belediye görevlilerinin müdahale etmemesi dikkat çekti.


DİĞER HABERLER