Sofya'da Nuri Turgut Adalı'yı anma töreni düzenlendiÇarşamba, 18 Nisan 2012

Sofya'da Nuri Turgut Adalı'yı anma töreni düzenlendiTimur Halilov ve Sevda Dükkancı tarafından dün akşam Sofya'da Nuri Turgut Adalı'nın hayatını konu alan bir toplantı gerçekleştirildi. Yaklaşık 70 civarında soydaşımızın iştirak ettiği toplantıda T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ve eski Milletvekili Ahmet Hüseyin birer konuşma yaptı.

Toplantıda, Nuri Turgut Adalı'nın hayatı anlatıldı,, şiirleri okundu, hayatının bazı bölümleri kendi sesinden dinletildi.

Nuri Turgut Adalı, 11 Eylül 1922 yilinda doğumuş, 5 Ağustos 2004 yılında vefat etmiştir. Bulgaristan'ın Kırcaali ilinin Kirkovo ilçesinin Adaköy'ünde doğdu. İlkokulu Kaşıkçılar köyünde, rüştiyeyi Çakırlı nahiyesinde okudu. Şumnu'da "Nüvvab"m lise kısmından mezun olduktan sonra, bir süre de yüksek kısmında öğrenimini sürdürdü. Öğretmenlik yaptı.

Nuri Turgut Adalı kısa özgeçmişinde şunları yazıyor:

Kısaca şöyle bir toparlamak istiyorum: Üç defa olmak üzere beş yıl temerküz kampında kaldım. 1961′de 15 yıla, 1982 yılında da üç yıla mahkum edilerek cezaevlerinde kaldım. Ad değiştirme kampanyasında cezaevindeydim. 1985′te cezaevinden çıkar çıkmaz yine Belene Ölüm Kampı'na gönderildim. Bir süre sonra Belene'den beni Vidin'e köye gönderdiler. Benden iki gün önce aynı köye gönderilmiş Allah'ın bir nimeti ve lûtfu olarak gördüğüm mücahit kardeşim ve oğlum Yusuf Türkoğlu ile orada tekrar buluştuk. Oradan serbest bırakılınca köyüme döndüm. Karakola günde iki defa imza vermek suretiyle yeni hayata başladım. Aniden verilen bir pasaportla 10.06.1989′da anavatana birkaç bavulla geldim.

Nuri Turgut Adalı, ömrünü Bulgaristan Türk Azınlığı'nın hak ve özgürlük davasına adamış , 23 yılını hapis, sürgün ve de Belene'de geçirmiştir. 2004 yılında 82 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Kendisi için Bursa Görükle'de bir anıt yapılmıştır. Ayrıca Mehmet Türker, Nuri Adalı'ya ithafen "Gölgedeki Kahraman" kitabı yayınlamıştır.

Nuri Turgut, tüm zorluklara göğüs germiş, dayanılmaz koşullarda şiirler yazmıştır. Bunlardan bir kısmı Türkiye'de göçmen derneklerinin dergilerinde yayımlanmıştır.


DİĞER HABERLER