Sofya'daki Bayna Başı Camii'nde Depremden Sonra Çatlaklar Meydana GeldiPerşembe, 31 Mayıs 2012

Sofya'daki Bayna Başı Camii'nde Depremden Sonra Çatlaklar Meydana GeldiBaşkent Sofya'da ibadete açık tek yer olan Banya Başı Camii'nde deprem yüzünden meydana gelen çatlaklar, namaza gelen Müslümanlar arasında endişe yarattı.

Mimar Sinan tarafından tasarlanarak, 16'ncı yüzyılda inşa edilen caminin 22 Mayıs'ta meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremden dolayı ciddi hasar gördüğü ortaya çıktı.

Kültür Bakanı Vejdi Raşidov camiyi ziyaret ederek, hasarı yerinde tespit etti. Raşidov, caminin bir tarihi ve kültürel eser olarak devlet tarafından özel koruma altında bulunduğunu belirterek, bazı çatlakların yerden kubbeye kadar uzandığını üzüntü ile gördüğünü söyledi.

Bakan Raşidov, Doğal Facia ve Sanayi Kazalardan Koruma Merkez'in başkanlığını yapan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ile bir araya gelerek, caminin onarım ve bakımı ile ilgili görüşme yapacağını bildirdi.

Caminin bakımını görev olarak kabul ettiğini belirten Raşidov, "Bir ibadet yeri, Roma, Bizans, Hristiyan veya Müslüman kültürüne ait olabilir. Bizim görevimiz ona gerekli özen ve ilgiyi göstermektir" dedi.

Camiden sonra Sofya merkezinde bulunan ve depremden dolay zarar gören Rus Kilisesi'ni de ziyaret eden Raşidov, her iki binanın da duvar çatlaklarına rağmen ibadete açık kalacaklarını söyledi.


DİĞER HABERLER