Sofya'dan Kadriye Sali: Çeşmeler herkesindirCuma, 20 Temmuz 2018

Sofya'dan Kadriye Sali: Çeşmeler herkesindir Sofya'dan Kadriye Sali, her yıl yaz aylarında merhum oğlu Ercan Saliev ve eşi Saliosman Saliev'in anısına inşa edilen çeşmeyi ziyaret etmek için Bogatino köyüne geliyor.

Kadriye Sali, "Yaz aylarında iki kez çeşmeden su dökmek için geliyorum. Çevresindeki alanın temiz tutulduğuna da çok sevindim. Çiçekler, ara sıra gelen ziyaretçiler tarafından periyodik olarak sulanmaktadır ve bunun için onlara çok teşekkür ediyorum" dedi ve çeşmenin herkesin olduğunu belirtti.

Yol kenarındaki çeşme, Bogatino çıkışından Mleçino köyüne uzanan bir huş ormanında yer alır ve güzel kaynak suyuyla dikkat çeker. Diğerler çeşmeler gibi değil, iki katlıdır ve piknik alanları vardır. Çeşmenin etrafında çiçek köşeleri bulunur. Mangal ve ızgara yapmak için bir yere sahiptir.

Kadriye Sali, merhum eşi Saliosman hayattayken, "Yaşlıların dediği gibi, susuzluğun giderilmesi bu dünyada çok sevaptır. Yol kenarında bulunan çeşmeden bir kuşun bili su içmesini sağlayabilmek hayırların en büyüğüdür" dediğini paylaştı.

Saliosman Saliev, 2000 yılında genç yaşta kaybettiği oğlu Ercan için çeşme yaptırmıştır. 2008 yılında da Sofya'daki bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Ardino (Eğridere) bölgesinde çok sayıda çeşme bulunmaktadır. Onlardan çoğu taş ve mermer ile süslüdür.

Doğu Rodoplu Müslümanlar, bir çeşme inşa etmenin günahların affını, onurunu ve ölünün bir anısını oluşturduğuna inanmaktadır.


DİĞER HABERLER