SOKAK KÖPEKLERİ HADIM EDİLİYORÇarşamba, 28 Nisan 2010

SOKAK KÖPEKLERİ HADIM EDİLİYORYerel yönetimin bakımsız sokak köpekler üzerinde yürüttüğü nüfus kontrolü programı açıklandı. Geçen yıl Kırcaali'de 600 sokak köpeği yakalanmış ve bitlerden, kenelerden arındırma ve hastalıklardan temizlenme işleminden geçirilmiş. Köpeklerden beş yüzü hadım edilmiş ve kayda alındıktan sonra serbest bırakılmış. Geriye kalanlardan bazıları evlat edinilmiş, bazıları ölmüş bir kısmı da iğneyle uyutulmuş. Bu işlemleri yapabilmek için belediye toplam 33 847 leva harcamış. Aralık ayında 115 adet köpek yakalanmış ve geçen yılın en büyük rakamına ulaşılmıştır.
Sokak köpeklerin yakalanması, belediye nezlinde faaliyet yürüten ‘Ozelenyavane, çistota ve blagoustroystvo' (Yeşillendirme, temizlik ve bayındırlık) şirketi tarafından yapılmaktadır. Yakalanan hayvanlar geçici olarak karantina altına alınır ve orada parazitlerden arındırma ve hadım edilme işlemine tabi tutulurlar. Sadece aşırı saldırgan ve tedavisi mümkün olmayan köpekler uyutulmaktadır. Uyutulan köpekler haftada bir kere olmak üzere Varna'ya taşınır ve özel bir ocakta yakılır.

Sahipsiz köpeklerle ilgili bilgiler, şikâyetler ve olaylar 673 80 numaralı telefona bildirilebilir. Geçen yıl toplam on şikâyet olmuştur.


DİĞER HABERLER