Sokak köpekleri sorununun çözümüne yönelik alınması gereken önlemler ele alındıSalı, 16 Nisan 2019

Sokak köpekleri sorununun çözümüne yönelik alınması gereken önlemler ele alındıKırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, başıboş köpeklerin popülasyonunu kontrol etmek ve bakımı için acil önlemleri tartışmak üzere hayvan hakları koruyucuları ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda DARA Hayvanlara Yardım Derneği Başkanı İrina Nikolova, Acil Durumdaki Hayvanlara Yardım Derneği Başkanı Vanya Kostova, gönüllüler ve Kırcaali Belediyesi Çevre Koruma Dairesi'nde görevli memurlar hazır bulundular.

Toplantıda ele alınan konular arasında şehirdeki sokak köpeklerinin sayısını azaltmak ve bir köpek evlat edinme programının uygulanmasına yönelik belediye ve sivil toplum kuruluşları arasında ortak çalışmalar da yer aldı. Hayvan hakları koruyucuları, sorunu çözmek için ulusal bir program hazırlandığını ve mevzuat değişiklikleri yapılacağını açıkladılar.
Belediye Başkanı, soruna duyarlılık gösterilmesinden dolayı hayvan hakları koruyucularına teşekkür ederek sorunun ulusal düzeye ortaya koyulduğu yaklaşımlarından dolayı tebrik etti.Müh. Azis,"Belediyeler, bu sorunla tek başına başa çıkamaz, eğer başarılı olmak istiyorsak, ulusal kurumlar da müdahale etmeli ve mevzuatta gerekli değişiklikler yapılmalı" dedi.

Belediyenin 10 yıl önce kurduğu Day Lapa Köpek Barınağı'nın donanımına kendi bütçesinden sağlanan kaynaklarla yatırım yaptığına dikkat çeken Belediye Başkanı, Kırcaali ilindeki yedi belediyenin ortaklık yaparak gerçekleştireceği yeni bir köpek barınağı inşa etmeye yönelik yatırım projesini tanıttı. Bunun için Sedlovina (Ercili) köyü yakınlarında bulunan yaklaşık 40 dekar arazinin mülkiyetinin belediyeye devredilmesinin beklendiğini ifade eden Müh. Azis, geçen yıllarda birçok kez sivil toplum kuruluşlarına birlikte çalışma çağrısında bulunduğunu, onlara uygun koşullarda çalışmak için ofis ve ofis donanımı teklif edildiğini, geçen yıl bir gönüllünün belediyenin köpek barınağında görevlendirildiğini, ancak tüm bunların herhangi bir etkisi olmadığını kaydetti.

Hayvan haklarını koruyan derneklerin temsilcileri, sorunu çözmek için yardım etmeyi teklif ettiler. Görüşmede belediyenin köpek barınağında koşulların iyileştirilmesi ve hayvanlara daha insancıl davranılması için atılması gereken adımlar ele alındı.


DİĞER HABERLER