Soydaşlar için Ankara'da önemli zirvePerşembe, 21 Şubat 2013

Soydaşlar için Ankara'da önemli zirve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a ile özel bir buluşma gerçekleştirdi.

Türkiye genelinde 36 ilde 9 federasyon ve 146 dernekten oluşan ve Türkiye'de Balkanlar nezdinde en büyük sivil toplum kuruşlu olan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu
Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Bakan Bozdağ ile Tüm Rumeli ve Balkanlardaki soydaşlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini kapsayan bir görüşme yaptı.

Öncelikle son dönemlerde birçok önemli sorunun çözüme kavuşturulmasından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yurtdışı Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a teşekkür eden Turhan Gençoğlu, devam eden göçler nedeniyle zaman zaman tekrar eden bu sorunlarında en kısa zamanda çözümleneceğine inandıklarını belirtti.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Gençoğlu, Bakan Bozdağ'a Balkanlardaki son gelişmeler hakkında önemli bir rapor sundu. Gençoğlu, önümüzdeki günlerde Başta Bulgaristan olarak Balkan ülkelerinde yapılacak seçimler ile ilgili yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Gençoğlu, önümüzdeki günlerde Balkan ülkelerinde yapılacak seçimler ile ilgili olarak soydaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerinin çok önemli olduğunu belirtti. Gençoğlu, özellikle Bulgaristan'daki asimilasyon sırasında soydaşlarımız bulundukları topraklardan kopartılarak göçe zorlanmışlardır. Dolayısı ile bu soydaşlarımızın hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın hür iradeleri ile her yerde seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, Soydaşlarımız, Türkiye de yeterli sayıda sandık kurulmadığı için sandık başlarında sefil olmaktadırlar ve birçoğu oy kullanamamaktadırlar. Bunun yanı sıra Türkçenin resmi müfredata girmesi gerekmekte olup, seçmeli ders olmaktan çıkarılması gerekmektedir dedi.

Hükümet olarak soydaşların sorunlarının çözümü için önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini kaydeden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Balkanlara özel önem verdiklerini de ifade ederek, sorunların, sıkıntıların kısa sürede çözülmesi için gereğinin yapılacağını açıkladı. Bozdağ, hükümet olarak Yurtdışı Türkler için orta ve uzun vadeli planların ve stratejilerinin hazır olduğunu da belirtti.

2 saate yakın süren görüşmede, TBMM Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve Ak Parti'nin Bulgaristan doğumlu Bursa milletvekili Mustafa Öztürk de sorunların çözümü noktasında yakın takipçileri olacağını söyleyerek, ‘Şimdiye kadar olduğu gibi yine gözünüz arkada kalmasın' dedi.

Daha sonra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç ile bir araya gelen Gençoğlu, Kemal Yurtnaç'a sorunları içeren bir dosya iletti. Bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kemal Yurtnaç ise soydaşların Türkiye için çok önemli bir güç olduğunu ifade ederek, orta ve uzun vadede strateji planlarını hazırladıklarını söyledi.


DİĞER HABERLER