Stambolovo-Ahmetbey Dostluk Bahçesi açıldıSalı, 30 Ekim 2012

Stambolovo-Ahmetbey Dostluk Bahçesi açıldıGeçen pazar günü Haskovo (Hasköy) İlinin Stambolovo Belediyesinde Dostluk Parkı olarak adlandırılan yeni modern çocuk bahçesinin açılışı yapıldı. Tesis Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı gereğince "Ortak Avrupa Geleceği İçin Sınır Ötesi Dostluk" projesi kapsamında gerçekleştirildi. Stambolovo Belediyesi bu projede Türkiye'den Lüleburgaz'a bağlı Ahmetbey Belediyesinin ortağıdır. Yapının inşaatı son süre olan 21 Ekim'den önce bitirildi.

Açılış töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Güner Serbest, Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender, Macarovo Belediye Meclis Başkanı Ercan Yusuf, HÖH Haskovo İl Teşkilatı Başkanı Mehmet Ataman hazır bulundular.

Stambolovo'da hizmete açılan Dostluk Bahçesinde okul öncesi yaşında çocuklar için eğlence tesisleri bulunan bir çocuk parkı, dinlenme yeri ve daha büyük çocuklara spor tesisleri mevcut. Bahçenin özel bir köşesinde çocuklar trafik işaretleri ve yayaların güvenli ve rahat bir şekilde hareket etmesi için uyulması gereken kurallarla tanışacaklar. Dostluk Bahçesi, Sveti Kliment Ohridski Lisesi yakınında Stambolovo'yu Haskovo, Krumovgrad (Koşukavak), Macarovo ve İvaylovgrad (Ortaköy) Belediyeleri ile bağlantı kurulan ana yola güvenli bir mesafede bulunuyor.

Dostluk Bahçesi, iki bölgenin çocukları arasında dostluğu simgeliyor ve sınır ötesi ilişkilerin sürdürülebilirliğinin sembolüdür. Neşeli etkinlikte Sveti Kliment Ohridski Lisesinden öğrenciler, türküler söyleyip halkoyunları sundular. Trakiyka Grubundan Yanitsa Novkova Bulgar folklorundan popüler Katerino Mome türküsünü icra etti.

Stambolovo'da çocuk alanı açılış töreninde ayrıca Ahmetbey Belediye yönetimi ve "Ortak Avrupa Geleceği İçin Sınır Ötesi Dostluk" projesinin oradaki ekibi resmi konuklar arasındaydılar.

Stambolovo'dan başka Ahmetbey Belediyesinde de iki belediyeye ait Dostluk Bahçesi açıldı. 19 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen açılış törenine başta Belediye Başkanı Macid Mandacı olmak üzere Stambolovo Belediye yönetimi, proje ekibi ve iki yöneticisiyle birlikte tüm okullardan 16 çocuk katıldılar. O zaman Ahmetbey-Stambolovo Dostluk Bahçesi açılışında Moldova'dan da konuklar vardı.


DİĞER HABERLER