STANİŞEV: "'BELENE' PROJESİNE KARŞI ÇALIŞAN TÜRKİYE ÇIKARLARINA HİZMET ETMEKTEDİR"Salı, 22 Haziran 2010

STANİŞEV: Varna kentinde Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev 2015 yılından sonra büyük bir olasılıkla Bulgaristan'ın Türkiye'den elektrik ithal edeceğini söyledi. Stanişev: "‘Belene Nükleer Santrali'ne' karşı çalışanların yabancılara, Türkiye çıkarlarına hizmet etmektedir. Türkiye'nin Nükleer Santral Projesinin maliyeti, bizim projeden iki kat pahalı olmasına rağmen Rusya, Güney komşumuzda atom Santrali kurmak için somut girişimler gösterdi" diye konuştu.

Ona göre mevcut devlet yönetimi döneminde ekonomik kriz daha da derinleşmiş: "Hükümetin en büyük hatalarından biri hala iş yapanların hizmetlerinin ödenmemiş olmasıdır. Bu şekilde birçok şirketin iflasına neden olmaktadır."

Stanişev ülkenin yeni bütçe güncelleştirmesi hükümet tarafından mali rezervin harcanabilmesini kanunlaştırmak için yapılmakta olduğunu savunuyor. "Bu güne kadar iki milyar leva harcandı, yılsonuna kadar iki milyar daha harcanacaktır." Bunun da ‘yolunmuş devlete' benzediğini söyledi ve devem etti " Becerisizlikleri sayesinde, sözde bir önceki hükümetten miras aldıkları durumu göstererek bir buçuk yıl bütçedeki tüm açıkları kapatmaya çalışacaklar".

Sosyalistlerin liderinin tahminine göre yılsonuna kadar mali rezerv 4,5 milyar levaya gerileyecek : "Bundan aşağı yok nereye azalsın ve bu artık da para kurulunu (ülkenin döviz kurunu korumak içen gereken para otoritesi) tehlikeye sokmaktadır. Burada asıl konu beceriksizlikleri sayesinde gelecik yılın bütçesinde oluşacak açıkları nasıl kapatacaklarıdır. Hükümet olabilecek yolları gösterip benimsemektedir. Birinci adım - vergileri yükseltmek, ikinci adım - maaşları azaltmak, üçüncü adım - ağır yaptırımlı ve koşullu dış borçlanma ve dördüncü adım da aynı Romanya'da olduğu gibi yine ağır koşulara sahip Uluslararası Para Fonuyla (IMF) anlaşma imzalamak olacaktır."

Stanişev, Varna Belediyesi Meclisi Başkanı Borislav
Gutsanov'un tutuklamasının bir siyasi sipariş olduğunu ve bu sözlerini kanıtlamak için de Gutsanov'un iki ay tutuklu kaldığı süre zarfından bir kez bile sorgulanmadığını söyledi.


DİĞER HABERLER