Stremtsi folklor ekibi, 4. Ulusal Türk Folklor Festivalinden döndüSalı, 28 Ağustos 2012

Stremtsi folklor ekibi, 4. Ulusal Türk Folklor Festivalinden döndüKırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) Ognişte (Kültür Ocağı) Toplum Merkezinde Gülser Halil'in yönetmenliğinde faaliyet sürdüren foklor ekibinin 25-26 Ağustos 2012 tarihlerinde Razgrad'ın Loznitsa Belediyesine bağlı Veselina (Karagöz) köyünde "Müzik-Hoşgörünün Dili" sloganı altında gerçekleşen 4. Ulusal Türk Folklor Festivaline katıldı. Bu katılım Kırcaali Belediyesinin maddi ve manevi desteğiyle mümkün oldu. Etkinlik, Loznitsa (Kubadın) Belediyesi ile Hoşgörü Belediyeler Birliği Derneği tarafından Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlendi. Deliorman bölgesinden Hak ve Özgürlükler Hareketinden (HÖH) milletvekilleri Hasan Ademov, Ramadan Atalay ve Belgin Şükrü, Loznitsa Belediyesine kardeş Türkiye'den İzmir-Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ve Gaziemir Meclis Üyeleri, İsperih (Kemallar), Samuil (Işıklar) ve Omurtag (Osmanpazarı) belediye başkanlarının resmi konuklar arasındaydılar. Festival, Stremtsi folklor ekibinin gösterisiyle açıldı. Amatör folklorcular, ilk önce eski bir Türk geleneği tanıttılar, ardından türkü söyleyip, mani okudular. Gösterinin sonunda da halkoyunu gösterisi sundular.

24 Ağustos'ta Razgrad'da karşılanan 30 kişilik ekip otele yerleştirildi. Aynı gün festivale katılan diğer folklor ekipleriyle birlikte bölgedeki kültürel tarihi yerleri gezdiler. Ekipte yer alan gençler Kuzey Bulgaristan'a yapılan yolculuktan çok memnun. Yolculuğun bol bol türkü ve gülüşlerle geçtiğini paylaştılar. Ayrıca festivalin açılışını yapma fırsatını bulduklarına çok sevindiklerini dile getirdiler.

4. Ulusal Türk Folklor Festivaline 35 folklor ekibi katıldı. Sahneye toplam 500 amatör folklor sanatçısı çıktı. Hoşgörü Belediyeler Birliği Derneğinin İcra Müdürü Ayhan Ethem ile Loznitsa Belediye Başkanı Ayhan Haşimov katılımcılara birer takdir belgesi ile anmalık eşyalar sundular.

Bulgaristan dışında ayrıca Türkiye'den de folklor ekipleri festival programında yer aldılar. Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumunun ise festivalle ilgili film çekti.

Amatör folklor sanatçıların yanı sıra son yıllarda Bulgaristan'da çok yaygınlaşan pop-folk müzik yıldızları Orhan Murat, Ekstra Nina ve DJ LORDA'nın da festival çerçevesinde konser sundular.

Geçen yıl düzenlen 3. Ulusal Türk Folklor Festivaline Ardino (Eğridere) ev sahipliği yapmıştı.


DİĞER HABERLER