Stremtsi köyünde Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldıÇarşamba, 22 Şubat 2017

Stremtsi köyünde Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldı 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü, Kırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) köyünde zengin bir müzik ve kültür programıyla kutlandı. Yerel Ognişte 1944 Halk Toplum Merkezi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen kutlama programı şirin köyün sakinleri için adeta bayrama dönüştü. Ana Dili Günü Kutlama Etkinliğine katılanlar arasında Stremtsi civarındaki Yastreb (Çakırlar), Lülyakovo (İdrizler), Sokolyane (Doğancılar), Beli Plast (Akçakayrak), Tri Mogili (Üç Tepe) Gorna Krepost (Karalar) ve Dolna Krepost (Aşağı Karalar) köylerinden de insanlar vardı.

Stremtsi Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu'nda Türkçe Öğretmenliği yapan Şirin Akif yaptığı konuşmasında, her yıl düzenlenen 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliğinin öğrenciler, veliler ve köye gelen misafirler tarafından yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

Şirin Akif, "Ana dilini doğru konuşma ve ana dilinde kendini doğru ifade etme dünyadaki en büyük zenginliktir. Ana dilini doğru konuşan bir kişi başka dilleri de iyi derecede öğrenebilir" dedi.

Programda Toplum Merkezi çatısı altında faaliyet yürüten dans gruplarında yer alan minikler sunduğu dans gösterileri ile izleyicilerden bol alkış aldı. Genç yetenekler, tiyatro oyunu skeçleri oynadı, Ana Dili Günü'ne adanan şiirler okudu.

21 Şubat, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu'nun 1999 yılında aldığı bir kararla Ana Dili Günü olarak dünyada 2000 yılından beri birçok ülkede kutlanıyor. Bununla dilsel ve kültürel çeşitliliğin ve çok dilliliğin korunması amaçlanıyor.


DİĞER HABERLER