Stremtsi köyünde "Çeşmeler - Eğridere Gelenekleri "fotoğraf sergisine yoğun ilgiPerşembe, 23 Şubat 2017

Stremtsi köyünde Kırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) köyünde 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü Kutlama Etkinliği kapsamında düzenlenen gazeteci Güner Mümün'nün "Çeşmeler-Eğridere Gelenekleri " başlıklı fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü. Yerel Ognişte 1944 Halk Toplum Merkezi'nin fuayesinde açılan sergide Ardino (Eğridere) İlçesi'nde çeşitli yerleşim yerlerinde bulunan 60'tan fazla çeşme tanıtılıyor.

Açılışta konuşan Güner Mümün, "Ardino'da yerlilerin, vefat etmiş bir yakının hayrına, sağlık, birinin veya bir olayın hatırlanması için dağlarda su kaynakları bulunan yerlere güzel taş ve mermer çeşme inşa etme geleneği eskidir. İyi bir insan gelecek nesillere bir şey bırakmak istiyor. Buradan geçen her bir yolcu çeşmelerin yanında durup, dinlenebilir, temiz hava teneffüs edebilir, Rodop suyu ile tazelenebilir" diye kaydetti. Her bir çeşmenin kendi tarihi olduğunu vurgulayan gazeteci, "Onları yol kenarında, çayırda, hatta dağın en erişilmez yerinde görebilirsiniz. Çeşme yanlarına kameriyeler, barbeküler, çocuk oyun alanları yapılıyor ve böylece gelenek yaşatılmaya devam ediyor" dedi.

Stremtsi Ognişte 1944 Halk Toplum Merkezi Sekreteri Gülser Halil, "İlk defa çeşmelerin tanıtıldığı bir fotoğraf sergisi görüyorum. Çok etkilendik ve sergiyi hazırlayan foto muhabirini tebrik ederiz" diye ifade etti. Gülsel Halil, Belediye Başkanı Resmi Murat'ın şahsında Ardino Belediyesi yönetimini yerli halkın geleneklerinin, yaşam tarzının ve kültürünün korunmasına verdiği destek için tebrik etti.


DİĞER HABERLER