STREMTSİ'DE GÜREŞ ŞÖLENİSalı, 25 Mayıs 2010

STREMTSİ'DE GÜREŞ ŞÖLENİPazar günü (23 Mayıs 2010) Kırcaali İlinin güreş diyarında güreş şöleni vardı. Cumartesi günü yapılan köy mevlidinden sonra sıra er meydanındaki küçük pehlivanlardaydı. Sabahleyin gökyüzünde kara bulutlar vardı ve ince ince de sağanak yağmur yağmaktaydı. Güreş turnuvasını düzenleyenlerden tutun da misafirlere, seyircilere kadar herkesin kafasında acaba sorusu dolaşmaktaydı. Ama Cenabı Hak nasıl ki toprak ile uğraşanlara birkaç gündür rahmet verdiyse bugün de pehlivanlara eyyam dolu bir gün hazırlamıştı. Saat dokuz bucukta güreşle başladı ve o anda da güneş kendini gösterdi. Minder silindi ve orta hakemin düdüğü duyuldu. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis himayesi altında gerçekleşen ve yine kendisinin adını taşıyan kupa için tüm güreşçiler minderde becerilerini sergilemeye başladılar. Birisi yurtdışından olmak üzere toplam 11 takım ve 121 güreşi turnuvaya gelmişlerdi. Yurtdışından gelen grup, Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesindendi. Antrenörleri de uzun yıllar hem Stremtsi (Göklemezler) hem de Kırcaali'de güreş yapmış Sebahattin (Rasim) Ayyıldız vardı. Güreş Federasyonu Başkanı Valentin Yordanov gelememiş kendisini temsilen de Güreş Federasyonu Teknik Sekreteri ve Tahkim Kurulu Başkanı Todor Todorov buradaydı.

Güreşçiler, hazırlık, minikler ve çocuklar olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştı. Koskocaman seyirci kitlesi önünde çetin mücadeleler yaşandı. Heyecan dolusu geçen yarışmalarda gözyaşları da vardı. Bulgaristan çapındaki şampiyonalar ve turnuvalarda rakipleriyle kora kor mücadele eden güreşçilerimizi aileleri ve akrabaları da izlemeye gelmişlerdi. Adeta bir Bayram havası vardı.

Protokol kısmında yerlerini Kırcaali Milletvekili Remzi Osman, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcıları Nurcan Hüseyin ve Elisaveta Kehayova, Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir, maddi açıdan turnuvayı destekleyen işadamları ve misafirler almışlardı. Müsabakalar esnasında çoğu kah yerinden kalkıyor kah yapılan güzel hareketleri alkışlıyorlardı. Final maçları yaklaştıkça heyecan daha da artıyordu. Herkes kendi takımını, kendi güreşçilerini destekliyor ve zaman zaman güzel görüntülerin oluşmasına sebebiyet veriyordu. Ne bir tatsız olay yaşandı ne de herhangi bir güreşçi sakatlandı.

Final müsabakalarından önce yıldız yaş grubundaki güreşçiler turnuvanın koçu için güreştiler. Koçu da tüm müsabakaları kazanan İsa Hasan aldı. O esnada da yıl boyu çeşitli yaş gruplarında gerek yurtiçi gerekse yurtdışında başarı göstermiş, dereceye girmiş veya şampiyon olan sporcularımıza da maddi ödüller verildi. Tabi çocukları yetiştiren ve rakiplerin içinde Stremtsili güreşçi denilince korku salınmasına neden olan antrenörümüz Aydın Şevket de unutulmadı. Dereceye girenlere hem madalya hem de para ödülü vardı. Bunun yanı sıra takım sıralaması ve de turnuvanın en teknik ve de en üretken güreşçilerine de kupa vardı.

Başkan Azis tüm misafirleri, güreşçileri ve görevlileri hoş geldiniz ile selamladıktan sonra, altı yıl önce buradaki güreşi yeniden canlandırmaya kalkıştıklarında bu kadar kısa zamanda hem de güreşin 16 yıl ölü olduğu bir dönemden sonra yeniden minderde esmeye başlayan güreşçileri, ailelerini, Stremtsi ve çevre köyler halkını, kulüp yönetim kurulunu başta başkan Velattin Veliyi ve antrenörü canı gönülden kutladı. Ardından da şöyle dedi: " Bu çocuklarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Zamanım oldukça şampiyonalarda gidip onları izliyorum ve minderdeki hareket ve becerilerini görünce de hem gururlanıyor hem de kıvanç duyuyorum. Değil sadece Bulgaristan şampiyonları, İnşallah gelecekte de hem Avrupa hem dünya hem de olimpiyat şampiyonu ve şampiyonları da buradan yetişirler. Ben ve kurmaylarım, kulüp yönetimiyle birlikte o günlerin gelmesi için çalışıyoruz. Beşincisi gerçekleşen bu turnuva da her yıl daha da güçlü oluyor ve birçok insanda güreş sevgisi yeniden alevleniyor. Tüm güreşçileri sergiledikleri mücadele için kutluyor ve başarılar diliyorum. Sırtınız mindere değemesin, yolunuz açık olsun! Herkese sağlık ve başarı diliyorum."

Yapılan tüm müsabakalar sonunda hem bireyselde hem de takım halinde dereceye giren takımlar ve sporcular şöyledir:

Takım sıralaması
1. SKB "Krepost" - Stremtsi
2. SKB "Sliven" - Sliven
3. SKB "Aytos" - Aytos


Bireysel ödüller:
En teknik güreşçi - Bayram Şaban - Stremtsi
En üretken güreşçi - Serkan Faik - Stremtsi

Ferdi sıralama:

HAZIRLIK GRUBU

30 kg
1. Mehmet Ahmet - Aytos
2. Mustafa Faik - Stremtsi
3 Serdar Ali - Stremtsi
3. Nazmi İbram - Sliven

32 kg
1. Emre Ramadan - Stremtsi
2. İvan Mihalev - Radnevo
3. Petır Gospodinov - Stara Zagora
3. Ertan Halilov - Aytos

35 kg
1. Mert Ramadan - Stremtsi
2. Daniel Yordanov - Radnevo
3. Delyan Mavrudiev - Sliven

MİNİKLER GRUBU

30 kg
1. Serkan Ali - Stremtsi
2. Serkan Mehmet - Aytos
3. İvan İvanov - Sliven
3. Andrey Sikaçov - Sliven

32 kg
1. Ramadan Ramadan - Aytos
2. Durgut Tasim - Stremtsi
3. Daniel Ganev - Sliven
3. Presian Petrov - Stara Zagora

35 kg
1. Serkan Faik - Stremtsi
2. Hristiyan Todorov - Sliven
3. Çanko Georgiev Sliven
3. Emin Eminoğlu - Asenovgrad

38 kg
1. Can Bekir - Stremtsi
2. Mustafa Mustafa - Stremtsi
3. Orhan Ali - Haskovo
3. Yanaki İvanov - Radnevo

42 kg
1. Musa Faik - Stremtsi
2. Venelin Velikov - Sliven
3. Enço Gacev - Sliven
3. Mustafa Kula - Türkiye

47 kg
1. Rusi Minev - Stara Zagora
2. Tasim Hüseyin - Stremtsi
3. Sefa Kıral - Türkiye
3. Danyo Dinev - Stara Zagora

ÇOCUKLAR GRUBU

32 kg
1. Bayram Şaban - Stremtsi
2. Stiliyan Krasimirov - Yambol
3. Faris Faik - Stremtsi
3. Jelyazko Hristov - Yambol

42 kg
1. Mihail Georgiev - Sliven
2. Dimitır İvanov - Kırcaali
3. Aycan Ahmet - Stremtsi
3. Martin Goçev - Radnevo


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER