ŞUMNU TOMBUL CAMİYE ÇİRKEF SALDIRIPerşembe, 26 Ağustos 2010

ŞUMNU TOMBUL CAMİYE ÇİRKEF SALDIRIBulgaristan'ın en büyük ve Edirne'deki Selimiye Camisi'nden sonra Balkanların en büyük ikinci camisi olan, Şumnu Tombul Cami'nin (Şerif Halil Paşa Cami) duvarlarına, Yüce Allah'ı ve İslamı hedef alan yazılı saldırı yapıldı. Naziler döneminde simge haline gelen gamalı haçın yanı sıra "İslama ölüm" ve yazılması kelimelerle bile zor olan "Domuz olan Allah'ı asalım" gibi sözlerle cami kirletildi. Bunların yanında başka yazılı kelimiler de var, anacak yetkililer onları açıklamadı.

Aynı şekilde cephe duvarlardan birine çivi yazısı (runik alfabe) ile "IYI" yazılmış. Bu tamgayı aşarı sağcı Bulgaristan Ulusal Cephesi kullanmaktadır. "IYI" Türk Kayı boyunun tamgasıdır. Şumnu Müftüsü Mesut Mehmedov, "Vandalizm eylemini şiddetle kınıyoruz. Günümüzde böyle bir biçimde ibadethanelerin, ister Müslüman ister Hıristiyan dinine ait olsunlar, kirletilmemeleri kabul edilmezdir" diye açıklama yaptı. Şumnu'daki BNS partisi teşkilatının eşbaşkanı Zvezdomir Andreev, "Bu bir ucuz kışkırtmadır, bunu bizim üyemizin yapmasına imkan yok. Zaten Şumnu'da bir yıldan beri teşkilatımız yok. Bizim düşüncelerimiz aynı anda iyi bir Bulgar (Bulgaristan vatandaşı anlayın) ve iyi bir Müslüman olunabileceği yöndedir" açıklaması yaptı.

Saldırı hakkında polis haberdar edilmiş ve İl Emniyet Müdürlüğünden olayın araştırıldığı açıklaması yapıldı. Bulgaristan'ın 100 turistik mekanı içerisinde olmasına rağmen Tombul Cami'de ne gece bekçisi var ne de video görüntülü izleme sistemine sahip


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER