Suriyeli diplomatlar sınırdışı ediliyorÇarşamba, 30 Mayıs 2012

Suriyeli diplomatlar sınırdışı ediliyorBulgaristan yönetimi, Suriye rejimi ile diplomatik ilişkilerini keserek Sofya'daki Suriye Büyükelçisi Salah Suhar ve beraberindeki iki diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli diplomatlara Bulgaristan'ı terk etmek üzere 72 saat süre verdi.
Ayrıca, Bulgaristan;ın Şam;daki büyükelçiliğinin de resmen kapatıldığı ve diplomatların geri çekildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Bulgaristan ulusal radyosuna (BNR) yaptığı açıklada, "Bu baskıcı rejimle ne ekonomik ne de başka ilişkimiz olabilir" dedi. Suriye;de bir yılda 10 bin kişinin katledildiğini belirten Mladenov, "Beşar Esad rejimi kendi sivil halkına karşı toplarla savaşarakülkeyi kan gölüne dönüştürürken uluslararası topluluk çok daha kararlı tavır almak zorunda" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi;nin (BMGK) bugüne dek çok daha net ve kararlı adımlar atmış olması gerektiğine dikkat çeken Mladenov, "Rusya bile tutumunu değiştirerek Suriye;nin siyasi tavrını değiştirmesini istediğini gösterdi" dedi.

Bu arada Suriye;de bulunan yaklaşık 10 bin Bulgaristan vatandaşının durumu ile ilgili açıklama yapmak istemeyen Mladenov, "Diplomatik ilişkilerimiz kesilmiştir. Tekrar ediyorum, baskıcı bir rejimle ortak hiçbir işimiz olmaz" diye konuştu.


DİĞER HABERLER