SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE!Salı, 14 Eylül 2010

SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE! 15 Eylül 2010 tarihinde okulların yeniden eğitime açılacağından dolayı sürücülerin daha dikkatli olması ve araçlarını sürürken kısa farların açık olmasına dikkat etmeye özen göstermelidir. Son dönemde emniyet ile belediyeler, milli eğitim müdürlüğü temsilcileri öğrencilerin güvenliği konusunda bir dizi toplantı gerçekleştirdiler. Okul çevrelerindeki güvenlik, uyarıcı levhalar ve asfalt üzeri işaretler gibi konular tartışıldı. Tespit edilen eksiklerin giderilmesi için ilgili kurumlara mektuplar gönderildi anlaşıldı.

11 Eylül tarihinde emniyet tarafından başlatılan ve ayın otuzuna kadar devam edecek "Çocuklar okula başlıyor! Onları yollarda koruyalım!" kampanyası devam etmektedir. Bu çerçevede trafik polisi normale nazaran daha çok yoklamalar, emniyet kemeri kontrolü ve kazaların önenmesi yönde çaba harcamaktadır. Okullara yakın tehlikeli kavşaklarda yeni işaret levhaları konuldu. Bu yerlerde polislerin de görev yapılacağı emniyet tarafından duyuruldu.

Geçen yıl Bulgaristan genelinde yoldaki kazalarda on yedi yaş grubuna kadar toplam 1300 kişi yaralanmış. Kazaları önlemek için trafik polisi, öğrencilerin ebeveynlerine şu tasfiyelerde bulunuyor: Evden okula kadar giden yolda en güvenilir istikametin seçilmesi ve çocuklarına yol geçme kurallarını öğretmek. Çocuğun üst giysisinde, çantasında ve ayakkabında "kedigözü" olarak bilinen ışık yansıtıcılarının bulunması tasfiye edilir. Araçla götürülen 12 yaşı doldurmamış çocuklar için araçta özel emniyetli koltukların bulunması. Aynı şekilde trafik, okula geç kalan öğrencilerin dikkatsiz bir biçimde koşarak yollardan ve kavşaklardan geçmemesi gerektiğini hatırlatıyor. Park edilmiş araçların arasından geçmenin çok tehlikeli olduğunu, bu yüzden işaretli bölgelerin kullanılmasını istiyor.DİĞER HABERLER