Sütkesiği sakinleri, köy mezarlığını temizliyorPerşembe, 28 Kasım 2013

Sütkesiği sakinleri, köy mezarlığını temizliyor Ardino'nun Mleçino (Sütkesiği) köyü sakinleri caminin yanında bulunan yerel mezarlığı temizleme kampanyası başlattılar. Bu, onlarca yıl yapılmayan bir şey. Şu ana kadar mezarlıkta biten tüm ağaç ve çok yıllık bitkilerin neredeyse hepsi ortadan kaldırılmıştır. Burada 200 yıl öncesinden bölgede en eski mezarlar bulunuyor.

Gereken mali kaynakların eksikliğinden dolayı harap olmuş beton direk ve tel çitini yenileyemiyorlar. Yerliler, bunun için Türkiye ve Avrupa ülkelerinde göç etmiş varlıklı kimselerin yardımına güveniyorlar.

Cami İmamı Tahir Tahir, "Mleçino Camisi, 18.asrın ortasında yapılmıştır. Caminin dışı göz alıcı beyaz ve güzel görünümlü, içi ise geniş ve ferah. Seslendirme sistemi ile donatılı. Eski ahşap doğramalar yenilendi. Namazlık kilimleri, Belçika'nın Antverpen şehrinde yaşayan iş adamı Metim Murat hediye etti" diye paylaştı.

Köy imamı her cuma namazını kıldırmak üzere 20 kilometre yolu alarak camiye motosikletle geliyor. Yakın zamanda caminin çatısını onarılmasını arzu ediyor.


DİĞER HABERLER