Tahıl üreticilerinin ulusal protestosu ikinci gün devam ettiSalı, 29 Kasım 2011

Tahıl üreticilerinin ulusal protestosu ikinci gün devam ettiDün ülke genelinde başlayan tahıl üreticilerinin protestosu bu gün de çeşitli noktalarda düzenlenen gösterilerle ve okunan deklarasyonlarla devam ediyor. Protesto, hükümetin 2012 Bütçesinde tarım için öngördüğü Eylül ayında branş ve hükümet arasında anlaşılan 570 milyon Levadan 230 milyon leva daha az olmasına karşı tahıl üreticilerinin haklarını aramalarından dolayı kaynaklandı. Tarım üreticileri, hükümetin yapılan anlaşmaya uymasını ve sektöre yönelik politikada açık ve konkre kurallar ve tutarlılık ilkeleri güdülmesini ısrar ediyorlar. Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyinin gerçekleşememesinden sonra sosyal diyalog bozuldu ve protestoya gidildi.

Bugün 150'den fazla traktör hükümetim tarım üreticilerine karşı politikasına işaret olarak, konvoy halinde Plovdiv'e girdi. Traktörler, şehrin dışında bulunan Karlovo yolunu yarım saatliğine kapattılar. Tahıl üreticileri ve onları destekleyen diğer sektörlerden tarım üreticileri, protestocuları ve hükümeti de tatmin eden ortak bir karara varılıncaya kadar protesto gösterilerine devam edeceklerini belirttiler.

Tarım üreticileri bugün de 2012 Bütçesi çerçevesinde hükümetin sektör için ayırdığı mali yardımda değişiklikler yapılması önerisini kabul etmediklerini dile getirdiler. Protestoda okunan deklarasyonda tarım üreticileri, GERB partisinin seçim zaferinden sonra iyi yapıcı diyalogun Maliye Bakanının skandal açıklamalarıyla değiştirildiğini iddia ediyorlar. Bakanın halkı korkutmaya çalışmasından sonra tutumunun tarım sektöründe memnuniyetsizlik ve gerilim oluşmasına neden olmuştu ve ardından da protestoya gidildiği ifade edildi.

Tarım ve Gıda Bakanı Dr. Miroslav Naydenov'un Tarım Sektöründeki Sivil Toplum Örgütlerinin Protesto Gösterileri Ulusal Komite yönetimiyle yaptığı görüşmeden sonra tarım sektöründeki 10 derneğin düzenlediği protesto gösterilerinin devam ettiği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER