Tarihi Değer Taşıyan Koca Yusuf Yağlı Güreşleri BaşlıyorÇarşamba, 26 Eylül 2012

Tarihi Değer Taşıyan Koca Yusuf Yağlı Güreşleri BaşlıyorKoca Yusuf Spor ve Kültür Derneği, Şumnu'nun (Şumen) Karalar (Çerna) köyünde doğan ve adı, yağlı güreşi, gücü, direnişi ve dünya çapında (İngiltere, Fransa, Amerika) başarıları ile efsane olan başpehlivanın anısına ilk kez Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikler düzenliyor. Avrupa ve ABD'de devrin en ünlü güreşçileri ile güreşmiş ve büyük başarılar elde eden pehlivanın adına, kısmet ise, ilk kez böyle bir faaliyet gerçek olacak.

Tarihi değer taşıyan Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikler açılış töreni, Karalar köyü merkezinde, 30 Eylül 2012(Pazar) tarihinde, saat 10.00 da yapılacak. İki kez dünya güreş şampiyonu Deçko İvanov ve Şumnu Kültür Evi Başkanı Nurten Remzi, eşi olmayan Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenliklerin Bulgarca ve Türkçe sunuculuğunu yapacaklar. Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov, dua edecek. Devamında Karalar köyü Muhtarı İsmail Hilmiev ‘in ve köy insanlarının büyük emeği sonucunda oluşan Koca Yusuf Er Meydanı'nda Deliorman Türkleri folklor ekip ve sanatçıları gösteriler sergileyecek. Koca Yusuf Er Meydanı'nda saat 12.00'de başlayan yağlı güreşlere Bulgaristan'dan 45, Kırkpınar'dan 10 tane yağlı güreş pehlivanları katılacak. Kırkpınar güreşleri ve Bulgaristan'dan cazgırlar, hakemler, yağcılar, bezciler eksik olmayacak. Eski Cuma (Tırgovişte) Müftüsü Enver Yahov ve Köklüce Beden Eğitimi Öğretmeni Halit Halit, Kırkpınar'dan gelen misafir Cazgır ile birlikte cazgırlık yapacaklar. Beş yıl önce kurulan Şumnu Kültür Evi Davul Zurna Takımı, Edirne'den gelen zurna ve davulculara eşlik edecek. Yağlı güreşten sonra Koca Yusuf heykeli ziyaretine gidilecek. Ayrıca Karalar köyü merkezinde Kırkpınar ve Elmalı Yağlı Güreşlerinde Nurten Remzi'nin çektiği fotoğraflardan sergi düzenlenecek.

Yağlı güreş etkinliğine birçok özel ve devlet kurumlarından ve büyük güreş başarıları gösteren kişiler davet edildi. Bulgaristan'dan Spor Bakanı Svilen Neykov, Avrupa Güreş Komitesi Başkanı Tseno Tsenov, Bulgaristan Güreş Federasyonu Başkanı Valentin Yordanov ve Genel Sekreteri Valentin Savov, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Şumnu Belediye Başkanı Krasimir Kostov, Hitrino Belediye Başkanı Nuridin Basri, Venets Belediye Başkanı Nehriban Ahmedova, Kaolinovo Belediye Başkanı Nida Ahmedov, Nikola Kozlevo Belediye Başkanı Turhan Karakaş, Dulovo Belediye Başkanı D-r Yuksel İsmail ve Deliorman'ın başka belediye başkanları ve yöneticileri, Dünya Şampionu Danço Patrikov, iki kez Olimpiat Şampionu Boyan Radev, Şişecam ve Trakya Glass Bulgaria EAD, Türkiye'den Kırkpınar güreşinde 4. kez Ağa olacak olan Seyfettin Selim ve 3 kez Ağa olan Alper Yazoğlu, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Balıkesir, Ceyhan ve başka şehirlerden valiler, belediye başkanları, kültür ve spor kurumları yöneticileri, 9 kez Başpehlivan olan Ahmet Taşçı, Olimpiyat ikincisi Kenan Şimşek, Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz gibi.

Koca Yusuf Yağlı Güreş ve Şenlikleri'ne katılma konusunda olumlu cevap verenler ve resmi misafirlerin arasında yer alacak olanlar, Şumnu Valisi Dimitır Aleksandrov, Edirne Valisi Hasan Duruer ve ekibi, Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy, Kırklareli Belediye Başkanı ve Tekirdağ Belediyeleri ekipleri, Kırkpınar Başpehlivanı Ahmet Yavuz ve başka pehlivanlar, Bulgaristan Güreş Federasyonu'ndan Ali Pırış Molla ve ekibi, Dünya Güreş Şampiyonu Donço Jekov, Olimpiyat Güreş Şampiyonu Dimitır Dobrev, Alkomet Şirketi Sahibi Fikret İnce, Edirne Kırkpınar Güreşleri yöneticileri, güreşçileri ve temsilcileri, Bulgaristan ve Türkiye millet vekilleri, belediye başkanları, milli ve dünya güreş şampiyon ve başpehlivanları, kültür ve spor kurumları yöneticileri ve temsilcileri olacak.

Ayrıca 28 Eylül 2012'de saat 12.00'da, Şumnu Televizyonu Denyat Programında Koca Yusuf etkinliği ile ilgili canlı canlı anlatımlar olacak.
29 Eylül 2012 tarihinde Koca Yusuf Spor ve Kültür Derneği Yönetimi, güreşçileri, antrenörleri ve düzenlemede katkısı olanların Bulgaristan ve Türkiye yerli ve milli medyalara özel sunumları olacak.


DİĞER HABERLER