TARİHİ PERPERİKON KALESİ KAZILARI KIRPILMIŞ BÜTÇEYLE BAŞLADIÇarşamba, 21 Temmuz 2010

TARİHİ PERPERİKON KALESİ KAZILARI KIRPILMIŞ BÜTÇEYLE BAŞLADIBu yılın Tarihi Perperikon Kalesi arkeolojik kazılar para sıkıntısı içerisinde başladı. Kazı grubu başkanı Nikolay Ovçarov, bu aşamada sadece Kırcaali Belediyesinin 40 000 levalık mali kaynak sağladığını duyurdu. Ovçarov: "Devletten 180 000 leva istedik, ama hala bu isteğimize maliye bakanlığından bir yanıt gelmedi. Ekibimizin bu yılki kazılarıdaki çabası saray-tapınağı ile akropol arsındaki bağlantıyı günışığına çıkartmaktır. Burada 6 metrelik toprak tabakası var, bu yüzden kazılar yavaş ilerliyor. Açığa çıkaracağımız yeni bölmeler sayesinde yapının tamamı ortaya çıkmış olacak. Yapının yeni heybetli görünümü turistlere daha cazip gelip, onları etkileyecektir. Perperikon bırakın sadece bilimsel açıdan turizmin gelişmesi açısından da çok önemli yere sahiptir. Giriş ücretlerinden iyi gelir sağlanmasına rağmen kimse Perperikon'un bakımını üstlenmiyor" diye konuştu.

Kazıların daha ilk gününde 3.- 5. yüzyıla ait tunçtan yapılmış tıbbi nesne bulunmuş. Nesnenin biri tarafı ıspatula diğer tarafı ise tığ şeklinde. Başlangıçta, arkeologlar aletin vücuttan dışkı örneği almak için kullanıldığını düşünmüş. Ancak Avrupa Parlamentosu Milletvekili Dr. Antoniya Pırvanova'nın kazılara gelmesi bu varsayımı çökertmiş. Doktor olan Pırvanova, bu aletin insan vücudundanki asalakların alınması (çıkarılması), aynı aletin hekimler tarafından 19. yüzyılın sonuna kadar kullanıldığı bilgisini vermiş. Aletin geniş yüzüyle kesik açılıyor dar tarafıyla da asalaklar çıkartılıyormuş.

Arkeologlar tarafından dikkat çekilen diğer bir durum, 15 asır boyunca bronz aletin bütünlüğü ve yapısının korunmuş olması gerçeğidir.

Kazılar Pazartesi (19 Temmuz) günü başladı ve Ağustos sonuna kadar devam edecek. Kazılarda 50 kişi çalışmakta. Bundan önceki yıllardaki kazılarda çalışanlar 100 ile 120 kişi arasında değişmekteydi. Devlet tarafından verilen ödenek ise çok daha fazlaydı.

Arkeoloji - Antik Yunanca "arkhe" ve "logos" kelimelerinden meydana gelir. Eski bilgisi / bilimi anlamındadır.

Akropol - eski Yunan'da yüksekte ve korunması kolay bir yerde yapılan iç kaleye verilen ad.


DİĞER HABERLER