TARIM BAKANI NAYDENOV İLE KÜLTÜR BAKANI RAŞİDOV'UN TÜRKİYE ZİYARETİCumartesi, 24 Temmuz 2010

TARIM BAKANI NAYDENOV İLE KÜLTÜR BAKANI RAŞİDOV'UN TÜRKİYE ZİYARETİ  Bulgaristan Tarım ve Gıda Maddeleri Bakanı Miroslav Naydanov, Türk iş adamlarına, ''Bölgeye davet ediyorum. Bulgaristan'da ticaret yapmak için çok iyi şartlar mevcut'' dedi.


Naydanov ve Türk kökenli Bulgaristan Kültür Bakanı Vecdi Raşidov, Türkiye'deki temasları çerçevesinde Rumeli Balkan Federasyonu tarafından Taksim'deki Ceylan Intercontinental Oteli'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Naydanov, burada yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarına Bulgaristan'da yatırım çağrısında bulunarak, ''Bu davet çok samimidir. Bulgaristan'da çok güzel yerler var. O bölgeleri canlandıralım. Gelin oralara hep beraber yardımcı olalım. Oralarda insanlar yaşasın'' diye konuştu.

Avrupa Birliği ve Balkanlar'da en düşük gelir vergisinin Bulgaristan'da olduğuna, bazı bölgelerin tamamen nüfustan yoksun bulunduğuna işaret eden Naydanov, '''Bu bölgelerde toprakların işlenmesi için teşvik var. Ancak maalesef o bölgelerde iş gücü olmadığı için, oradaki topraklar işletilemiyor'' şeklinde konuştu.

Bulgaristan'a gitmek isteyen Türklere de yardım sözü veren Naydanov, herhangi bir engelle karşılaşmaları halinde hükümet olarak bunları ortadan kaldırmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Naydanov, ülkesinde Türklerin yoğunlukta bulunduğu bölgelerin geri kaldığını, Türkiye'deki vatandaşların yapacakları yardımlarla o bölgeleri kalkınacağını söyledi.

Yaptığı davetin sadece Türkiye'de yaşayan Bulgaristan pasaportlu kişilere yönelik olmadığını kaydeden Naydanov, ''Ben insanları 'Bulgaristan pasaportu olanlar ve olmayanlar' diye ikiye ayırmıyorum. O bölgelere duyarlı herkesi davet ediyorum. Bölgeye yardımcı olabileceklerini düşünenleri davet ediyorum. Bulgaristan'da ticaret yapmak için çok iyi şartlar mevcut. Pasaportu olanlar için daha kolay bu. Fakat bizim yapmak istediğimiz, pasaportu olmayanların da oralara gelmeleri ve çalışmalarıdır'' şeklinde konuştu.

Kültür Bakanı Vecdi Raşidov da ülkesinde son bir yıldır iktidarda olan hükümetin Türk kökenlilere çalışma imkanları konusunda yeni alternatifler yarattığını belirterek, Türklerin yaşadığı bölgelerde Avrupa Birliği çerçevesinde iyileştirme çalışmaları yapıldığını söyledi.

Raşidov, Türk kökenli toplum için Bulgar yayın organlarında 5-10 dakikalık Türkçe yayın yapılmasını istediklerini de ifade ederek, ''Bizce kültürel alanda bizim adetlerimizi ve folklorumuzu gösteren bir saatlik yayınlar olması ve etnik gelişimin devam etmesi çok faydalı olacaktır. Bizim çok güzel folklorumuz var. Folklor, dans ve çocuklarımızı geliştirebilecek kültürel programlar olması bizler için çok önemli'' dedi.

Bulgaristan'da yeni bir parti ve yepyeni bir politika anlayışı olduğuna da vurgu yapan Raşidov, tüm dünyadaki Bulgar vatandaşlarının sorunlarını çözmeye yönelik bir politika izlediklerini kaydetti.

-RUMELİ BALKAN TÜRKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI ÇOBANOĞLU-

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Süheyl Çobanoğlu da federasyonun iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri içinde bulunmak ve iki ülke arasında köprü kurmak amacını üstlendiğini belirtti.

Bulgaristan Türklerinin çözüm bekleyen sorunları olduğuna işaret eden Çobanoğlu, konuyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak konuk bakanlara ilettiklerini kaydetti.

Çobanoğlu, Bulgaristan Türklerinin sorunlarını 'sosyal güvenlik, anadilde eğitim, Türkçe yayın, Türk kültürünü yaşatma, ekonomik problemler, dini özgürlükler, Osmanlı - Türk mirasının korunması, anayasal eşitlik hakkından yeterince istifade edememe ve bazı siyasi partilerin Türk düşmanlığını politika haline getirmesi' şeklinde özetledi.

Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Evgeni Genev'in eşlik ettiği konuk bakanlara toplantının ardından birer plaket sunuldu.DİĞER HABERLER