Tarım Fonu tütüncülere devlet yardımını ödemeye başladıPazartesi, 30 Mayıs 2011

Tarım Fonu tütüncülere devlet yardımını ödemeye başladıTarım Devlet Fonu, tütün için verilen mali yardımın 35 milyon leva miktarındaki birinci kısmının ödenmesine başladı. Ulusal mali ödeme şemasından 30 binden fazla tütün üreticileri faydalanacak. Fondan, 2007-2009 yılları arasında tütün işleyip, Tütün ve Tütün Ürünleri Kanununa uygun satmış ve prim hakkı kazanmış herhangi bir çiftçinin bu mali yardımı alacağını belirtiyorlar.
Mali yardım, 2007-2009 yıllarında tütün cinsi gruplarınca satın alınan kaliteli tütünün yıllık ortalama miktarına göre kilo başına ödeniliyor.
Eğer tütün üreticisi, bu dönemde yer alan her hangi üç yılın birinde tütün yetiştirmemişse, alacağı mali yardım, tütün işlediği yıllarda cins gruplarınca satın alınan ortalama tütün miktarına göre belirleniyor.
Tarım Fonundan, yaklaşık 1200 kişinin sundukları dilekçelerde kişisel kimlik numaralarında veya isimlerinde yanlışlıklar tespit edildiği için şu anda yardımlarını alamayacaklarını duyurdular. Bu tütüncülerin isimleri Tarım Fonunun sitesinde ilan edilecek. Onların dilekçelerindeki yanlışlıklar düzeltildiğinde mali yardım almalarına engel kalmayacak.
Mali yardımın diğer 35 milyon leva değerindeki ikinci kısmının, tütüncülerin banka
Hesaplarına ağustos ayında yatırılması bekleniliyor. Tarım Fonu'ndan o zamana kadar devlete vergi borcu olan tütüncülerin, mali yardımı alabilmeleri için bu borcu gidermelerini öneriyorlar.DİĞER HABERLER