Tarım üreticisi Hasan Hoca: "Bulgaristan'da organik ürün pazarı yok"Çarşamba, 31 Ekim 2012

Tarım üreticisi Hasan Hoca: Altmış bir yaşındaki Hasan Osman Hoca Krumovgrad (Koşukavak) bölgesinde organik tarımla uğraşıyor. Beşinci dönem Hak ve Özgürlükler Hareketinden (HÖH) Krumovgrad Belediye Meclis Üyesi olan Hasan Hoca, Gorna Kula (Madanlı) köyünde 10 yıldır 44 dekar "PLOVDİV 1" cinsinden kuşburnu bitkisi yetiştiriyor. Öte yandan Hasan Hoca'nın kendi köyü Metlika'da (Mollar) eşi Hayriye Hanım 2 yıldır 20 kovan arıya bakıyor.

Kırcaali'de Ekonomi Lisesini bitiren Hasan Hoca ömrü boyunca muhasebecilik yaptı. Şimdi de Krumovgrad kentinde çeşitli şirketlere muhasebecilik hizmetlerinde bulunuyor. Eşi Hayriye Hanım ise emekli ilkokul ve Türkçe öğretmenidir.

Hasan Hoca, 2000 yılından bu yana Metlika'da her çeşit baharat bitkisi yetiştirmeyi denediğini söyledi. Ayrıca biber ve tütünle de meşgul olmuş. İki yıl 20 dekar tütün çalışan Hasan Hoca, elde ettiği gelirin neredeyse kiraladığı işçilere gittiğini, kendisine ise ancak verilen primlerin kaldığını belirtti. Tarım üreticisi, "Buna rağmen tütün işinde iyi kazanç var, bölgede yetiştirilen kültür bitkilerinden ise kazanç yok" diye paylaştı.

Hasan Hoca, kuşburnu bitkisi yetiştirmek için 5 yıldır Avrupa Birliği'nin SAPARD programı gereğince gerçekleştirilen bir proje kapsamında mali destek alıyor. Organik ürün üreticisi olduğuna dair Plovdiv Balkan Biocert tarafından verilen sertifikası var. Kuşburnu toplamak için Eylül ayında 15-20 işçi kiralıyor. Şu ana kadar elde ettiği ürünleri Plovdiv (Filibe), Kazanlık, Stara Zagora (Eski Zara) gibi kentlerde pazarladığını söyledi.

Geçen yıl 8 ton kuşburnu elde eden üretici, bu yıl verimliliğin düştüğünü ve ancak 1 ton alabildiğini ifade etti. Bunun sebebi ise ekilen kuşburnu tohumlarının yağan aşırı yağmurlardan zarar görmesi.

Hasan Hoca, "Bu işte de fazla kazanç yok. Kuşburnunun kilosu 1 leva tutuyor. Onun için Türkiye ve Avrupa pazarlarında satmak istiyorum. Oradaki bazı firmalarla anlaşmaya vardım.

Organik tarım üreticisi, bu yıl ilk defa Metlika'da 4 dekar ceviz ektiğini açıkladı. Önümüzdeki yıl ise daha 4-5 dekar ceviz fidanı ekmeyi düşünüyor.

Hasan Hoca, "Organik tarım üreticileri devlet tarafından desteklenirse, iyi kazançlar elde edilebilir, aksi taktirde bu işte hesap yok. Çünkü organik tarım ürünleri için Bulgaristan'da pazar geliştirilmiş değil. Bundan dolayı sahip olduğum organik ürün sertifikasından pek faydalanamıyorum" diye vurguladı.DİĞER HABERLER