Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov: "Rodoplarda tütüne alternatif yok"Salı, 30 Ekim 2012

Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov: Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov dün Kirkovo'nun (Kızılağaç) Benkovski (Kirli) köyünde tütün üreticilerle görüşme yaptı. Bakan burada 2013 Bütçe Kanunu Tasarısında tütün üreticilerine ek ödeme yapılması için 73 milyon leva öngörüldüğünü vurguladı.

Naydenov, "Avrupa Birliğinde (AB) tütün üreticilerinin yarısı Bulgaristan'da ve başlıca bu bölgededirler. Avrupa Komisyonu tütün üretimine ilişkin kanunları düzenlemeye hazırlanıyordu, fakat Bulgaristan hükümeti, AB milletvekilleri ve Halk Meclisi milletvekilleri ile hep beraber buna itiraz etmeyi başardık ve dolayısıyla tüketici ve sağlıktan sorumlu AB komiseri John Dalli de istifa etmek zorunda kaldı. Bu branş için endişelenecek durum yok" diye altını çizdi.

Bakan, dün bu görüşmeye davet edilmeyen Kırcaali İlinden yedi belediye başkanlarının yayınladığı deklarasyona da gıyaben cevap verdi. Belediye başkanları Tütün ve Tütün Ürünleri Kanununda yapılan son değişikliklerin kaldırılmasını ve Tütün Fonunun canlandırılmasını ısrar etmişlerdi. Bakanın ifadesine göre Tütün Fonu'nun canlandırılmasına imkan yok, çünkü onun foksyonlarını Tarım Fonu üstlenmiştir ve AB'den sağlanan mali kaynaklarını ödemekle yükümlü olan organ budur. Miroslav Naydenov, "Tütün üreticilerinin özellikle gelecek 2014-2020 program döneminde yararlanıcılar olmasını umuyoruz, bizden önceki hükümetler bunu sağlamayı kaçırdılar. Biz son iki yılda olduğu gibi önümüzdeki yıl da tarım sektörünü desteklemek için ulusal bütçeden mali kaynaklar ayırıyoruz" diye belirtti. Naydenov, "Herkes süt, patates, tütünün eşik fiyatı olmasını istiyor, fakat Avrupa pazarında bu mümkün değil, çünkü bu serbest bir pazardır. Tütün sektörünün liberalleşmesi politikası ve alım şekliyle şimdi tütün fiyatlarının tütüncünün harcadığı emeği ödediğini düşünüyorum. Belediye Başkanlarının deklarasyonunu tütün sektörü için duydukları endişenin bir ifadesi olarak kabul ediyorum, fakat sizin aracılığınızla onlara benden sadece hayır göreceklerini söylemek istiyorum. Bunun için de beni deklarasyonla karşılamalarını değil, odamda görüşmemizi teklif ediyorum" dedi.

Bakanın ifadesine göre tütün üreticilerin AB Fonlarından mali kaynaklar almaları için büyük şansları var, bu konu Brüksel'de konuşulmuştur, fakat bunun için özel bir şema olması gerekiyor. Bakan, "Bu bölgeler dezavantajlı olarak tanımlanmıştır ve tarıma dayanan başka geçim kaynağı ile ilgili ek ödemeler yapılmakta. Örneğin, bu tür bölgelerde hayvan yetiştirenlere hayvan başına daha çok para verilerek teşvik ediliyorlar" diye belirtti.

Bakan, tütün üreticilerine Rodoplarda tütünün alternatifi olmadığını söyledi. Naydenov, "Oryantal tütün aranılıyor ve tarım için ayrılan mali kaynaklardan tütün üreticilerine de verilmeli. Bulgaristan'da tütün yetiştirenlere AB Fonlarından destek olmaması kesinlikle tartışılan bir konu değil" diye kaydetti.

Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov, Tütün Danışma Kurulu'nun Benkovski köyünde yaptığı toplantıya katılmak için buradaydı. Bu görüşmede Ulusal Tütün Üreticileri Başkanı Tsvetan Filev, Tütün Enstitüsü Müdürü Todor Bozukov, Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova ve GERB Milletvekili Tsveta Karayançeva da yer aldılar.

Kırcaali İlinden Belediye başkanları yoktular, çünkü bu görüşmeye davet edilmediler. Sadece mevkidaşları Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan bu görüşmeye ev sahipliği yaptığı için katıldı.


DİĞER HABERLER