Tatul Tapınak Kompleksi’nde arkeolojik kazılar başladıSalı, 19 Eylül 2023

Tatul Tapınak Kompleksi’nde arkeolojik kazılar başladı

Momçilgrad (Mestanlı) ilçesinin Tatul (Acıoluk) köyü yakınlarındaki tapınak kompleksinde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarını yöneten Prof. Dr. Nikolay Ovçarov, bu yılki arkeolojik kazıların başladığını duyurdu. Bölgedeki kazı çalışmaları iki hafta sürecek ve tamamen Momçilgrad Belediyesi tarafından finanse edilecek. 2022 yılında bölgedeki kazı çalışmalarına 15 yıllık aradan sonra yeniden başlandı.

Prof. Dr. Nikolay Ovçarov, „Geçtiğimiz yıl 5-6. yüzyıldan önce inşa edilmiş ve 11-12. yüzyıla kadar varlığını sürdüren 18 metre uzunluğunda bir Orta Çağ kilisesi keşfettik. Temellerinin altında daha eski bir anıtsal yapıya rastladık. Bu sonbaharda yapılacak araştırmanın konusu tam da bu yapı olacak. Binanın Roma döneminden kalma bir Pagan tapınak olduğunun tespit edilmesi muhtemeldir” diye kaydetti. Kazılara onun dışında Plovdiv (Filibe) Bölge Tarih Müzesi'nden Dr. Nikolay Boyaciev de katıldı.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, kazılarla ilgili şunları kaydetti: “Tatul’daki tapınak kompleksinde yapılan arkeolojik kazılar Momçilgrad ilçesinde turizmin geliştirilmesine yönelik stratejimizin bir parçasıdır. Tapınak kompleksi, Doğu Rodoplar’ın en popüler destinasyonları arasında yer alıyor ve büyük ilgi görüyor. Ne yazık ki, son yıllarda devlet bu tür alanların incelenmesi için hiçbir şey yapmadı, Momchilgrad büyüklüğünde bir belediyenin ise daha büyük ölçekli araştırmalara fon ayırmaya imkanı yoktur.”


DİĞER HABERLER