Tatul Tapınak Merkezi, milli değere sahip taşınılmaz kültür varlığı statüsü kazandıSalı, 28 Ağustos 2018

Tatul Tapınak Merkezi, milli değere sahip taşınılmaz kültür varlığı statüsü kazandıMomçilgrad (Mestanlı) Belediye Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Tatul (Aacıoluk) köyü yakınında bulunan Tatul Tapınak Merkezi, milli öneme sahip arkeolojik taşınmaz kültürel değer statüsü kazandı. Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, Kültür Bakanı Boil Banov'un buna ilişkin emrini içeren bir mektup aldı. Bakan'ın emriyle taşınmaz kültürel değer olan 78,68 hektar alanı kaplayan Tatul Tapınak Merkezi'ni koruma rejimi getiriliyor.

Koruma altına alınan alanda taşınmaz arkeolojik kültür mirası alanı ve ziyaretçi kabul ve hizmet alanı olmak üzere iki alanın belirlenmesi öngörülmektedir.

Bakanı'nın emriyle milli öneme sahip arkeolojik taşınmaz kültürel değerin bulunduğu alanın korunması için talimatlar verildi. Ağaç kesimine, bitki ekimine, toprak işleme derinliğine bir dizi sınırlamalar öngörülmektedir, kaya oluşumlarına herhangi bir müdahale ve topraktan taş çıkarma yasaklandı. Ziyaretçi kabul ve hizmet alanının inşaatına ilişkin de özel kurallar öngörülmektedir.

Belediye Başkanı Sunay Hasan, "Bu statünün kazanılmasıyla Kırcaali ilinin en cazip yerlerinden biri olan arkeolojik kompleksin geliştirilmesi için yeni fırsatlar açıldı. Momçilgrad Belediyesi'nin önceliklerinden biri turizmin gelişmesi olduğu için Tatul ve bölge ile ilgili yeni projeler uygulamak istiyoruz" diye yorumda bulundu.


DİĞER HABERLER