TAZMİNAT MESELESİ İÇİN KOMİSYON VE YARGI KARARI BEKLENECEKCumartesi, 30 Ocak 2010

TAZMİNAT MESELESİ İÇİN KOMİSYON VE YARGI KARARI BEKLENECEKBulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un dün Ankara'ya gerçekleştirdiği ilk ziyarete, Bulgar vatandaşların tazminat talepleri ile Türkçe referandumu meselesi damgasını vurdu.


Bulgar vatandaşların Türkiye'de kalan malları konusunda komisyonların kurulduğu ve yargıya intikal eden bazı meseleleri olduğuna işaret edilerek, milliyetçi akımların yol açtığı gerilim yerine işbirliğinin ön plana çıkması gerektiği belirtildi.

Borisov dün Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında bir Bulgar gazeteci, Erdoğan'a "Türkiye ne zaman Trakya Bulgarlarının malvarlığıyla ilgili tazminatı ödemeyi düşünüyor?" sorusunu yöneltti. "Bu konuyla ilgili görüştük. Konu yargı sürecinde. Çıkacak karar neyse uyacağız." diyen Erdoğan, "Avrupa Birliği'nin gözlem raporunda Trakya göçmenleriyle ilgili hususlar var. Göçmenlere tazminat ödenecek mi? 10-20 milyar dolar Türkiye Cumhuriyeti tazminat ödeyebilir mi?" şeklindeki soru üzerine ise şöyle konuştu: "Bununla ilgili kurulmuş olan komisyonlar çalışmalarını tamamlayacak. Ondan sonra yargıya götürülmesi gereken boyutu varsa değerlendirmeleri yapıldıktan sonra nihai netice neyse, takaslama olur, bir diğer türlü olur, ondan sonra bunun adımı atılacaktır."

Başbakan Borisov ise Türkiye'den göç eden Bulgar vatandaşları için Bulgar hükümetinin Türkiye'den tazminat talebiyle ilgili olarak, "Bizler, bütün mağdur ailelerinin sorunlarının çözümünün yanındayız. Her iki yönde de bunu aynı şekilde değerlendiriyoruz. Komisyonlar çalışıyor ve sonuçlarını bekliyoruz." dedi.
"Bulgaristan'da Türkçe yayının kaldırılması ve tazminat talebi konuları kapandı mı?" sorusu üzerine ise Borisov, bazı milliyetçi çevrelerin gerginliğe yol açtığını belirterek, Türkçe yayının referanduma götürülmesi meselesinin de aynı çerçevede gündeme geldiğini ifade etti. "İleriye yönelik işbirliği, dostane ilişkiler adına bu fikri reddettik." diyen Borisov, "Bulgaristan'daki bazı çevrelerin Türkiye'nin temsilcisi gibi hareket ettiğini" savunarak, bundan duydukları rahatsızlığı dile getirdi: "Bazı çevrelerin oluşturduğu etnik gerginliği önlememiz lazım. Herhangi bir parti veya partilerin, Bulgaristan ile Türkiye arasında aracı olmasına gerek yok."


DİĞER HABERLER