T.C. FİLİBE BAŞKONSOLOSU SAYIN ÜMİT YALÇIN'DAN VEDA RESEPSİYONUCuma, 11 Eylül 2009

T.C.  FİLİBE BAŞKONSOLOSU SAYIN ÜMİT YALÇIN'DAN VEDA RESEPSİYONUTürkiye Cumhuriyeti'nin Filibe Başkonsolosu ve Kırcaali'nin büyük dostu Ümit Yalçın:
"Dört yıldan sonra Bulgaristan'dan ayrılacağım için üzgünüm. Burada kendimi evimdeymiş gibi hissediyordum" dedi.
Genç diplomat Dubai'de görev yapacak, ancak hayatının en mutlu yıllarını, Filibe'de geçirdiği yıllar olduğunu belirtti.
Dün akşam Sayın Başkonsolos Filibe'de birçok Kırcaalilinin de katıldığı bir veda resepsiyonu verdi.
Resepsiyonda yaptığı konuşmasında Sayın Yalçın: "Dubai'ye gelirseniz muhakkak Türk Konsolosluğuna uğrayın, ben orada olacağım" dedi.
Sayın Yalçın sözlerine şunları da ekledi:
"Bulgaristan'daki, dört yıllık görev sürem tamamlandığı için ayrılıyorum. Buradan güzel ve olumlu hatıralarla gidiyorum. Görevim süresince çok güzel gelişmeler oldu. Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra insanlarda da olumlu bir değişiklik hissedildi. Türkiye Bulgaristan ilişkileri çok gelişti, ticari hacmimiz 5 milyar dolara ulaştı.
İleride Türkiye - Bulgaristan ilişkilerinin daha da gelişeceği inancındayım. Buradaki görevim süresince her zaman Türkiye ve Bulgaristan için yarı yarıya çalıştım. Sadece bir ülkeyi temsil etmem yeterli olamazdı. Bulgaristan'ın AB'ye girdiğinde çok mutluydum, şimdi ise Ohri'de hayatını kaybedenler için üzülüyorum."
Filibe'deki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu 1 Kasım 2005'te göreve atandı ve bir ay sonra da Kırcaali'yi ziyaret edip Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ile görüştü.
Başkonsolos Yalçın'ın, T.C. o zamanki Dışişleri Bakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Başbakan Recep T. Erdoğan'ın Kırcaali ziyaretlerinin gerçekleşmesinde büyük katkısı olmuştur.


DİĞER HABERLER