T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kırcaalili Türk soydaşlarıyla görüşme yaptıCuma, 25 Mart 2011

T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kırcaalili Türk soydaşlarıyla  görüşme yaptı Dün Türkiye Cumhuriyetinin yeni göreve gelen Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Hasan Azis ile görüştükten sonra "Ömer Lütfi" Türk Kültür Derneğini ziyaret etti. Misafirleri dernek başkanı Seyhan Mehmed ve müdürü Müzekki Ahmed karşıladılar. İsmail Aramaz kültür ocağının zengin Türk, Bulgar ve dünya edebiyatı içeren kütüphanesiyle tanıştıktan sonra ev sahiplerinden derneğin gösterdiği faaliyetler hakkında bilgi aldı. Türkiye Büyükelçisi yöneticilerine Kırcaali Türk Kültür Derneğine her türlü maddi ve manevi yardıma daima hazır olduğunu belirtti.

Dün "Ömer Lütfi" derneğinde ilk defa Bulgaristan'ın Türkiye Büyükelçisi olarak İsmail Aramaz yerli Türk soydaşlarıyla görüşme yaptı. Kırcaalilerin yoğun ilgisi gözden kaçmadı.

Rodop şehrinde ileri gelen Türklerin genci ve yaşlısı buradaydı.
Değerli konuklarını ve yerli Türk halkını ilk önce selamlayan Müzekki Ahmed sözü Belediye Başkanı Hasan Azis'e verdi. O, burada Kırcaaliler adına tekrar Türk Büyükelçisine sıcak bir "Hoşgeldiniz!" dedi. Sayın Azis, genellikle vatandaşlara Belediye'de Türkiye Büyükelçisiyle görüştükleri güncel konuları açıkladı. Başkan, Kırcaali'ye gelen tüm Büyükelçilerinin programına caminin ve kilisenin ziyaretini katarak, bunun burada yaşayan iki dine mensup ahali arasındaki tarihten bu yana süregelen hoşgörünün her zaman devam edeceği mesajını verme niyetiyle yapıldığını belirtti. Hasan Azis, "Bizim Sayın İsmail Aramaz'a dile getirdiğimiz problemlerden başka sizler de sıkıntılarınızı paylaşırsanız çok memnun oluruz" diye halkı bunu yapmaya teşvik etti. Büyükelçinin Kırcaalilerle görüşmesine çok önemli olduğunu belirterek, teşekkür etti. Başkan Azis, bunun Türkiyenin her zaman Bulgaristan Türkleriyle birlikte olduğunun göstergesi olarak kabul edildiğine vurguladı.

İsmail Aramaz Kırcaalileri konuşmasında, kendi ve Türkiye adına Kırcaali halkına selamlar sundu ve bu görüşmeyi düzenleyen Müzekki Ahmed ve Seyhan Mehmed'e şükran duygusu ifade etti. Heyecanını gizlemeyen Büyükelçi, birkaç saat içinde Kırcaali'de olmasına rağmen çok iyi tanıma hissini yaşadığını dile getirdi. İsmail Aramaz da Büyükelçi olarak ilk defa soydaş önünde konuştuğunu paylaştı. Bulgarlaştırma sürecini yakından izleme fırsatı olduğunu söyleyen Aramaz, bu günlerin geride kalması dileğini sundu. Türkiye Büyükelçisi, "Bugün Bulgaristan ve Türkiye arasında dostluk var. Temennimiz Bulgaristan'ın NATO ve AB üyeliğinin verdiği fırsatlardan yararlanması" dedi. Sayın Aramaz burada da, "Türkiyenin Bulgaristan'dan en önemli isteği, Türk topluluğunun eşit vatandaşlar olarak kabul edilmesi. Çünkü Türkiye sizleri iki ülke arasında sağlam bir köprü olarak görüyor. Fakat bu köprünün sağlam olması için her iki tarafta da ayağınız sağlam basmalı" diye altını çizdi.

Kırcaalilerin Türkiye Büyükelçisine doğrudan doğruya ilgilendikleri konular üzere soru sorma ve ayrıntılarıyla cevap alma imkanları vardı. Bazıları ise, Türkiye Büyükelçisiyle yakından tanışma şansını kaçırmadılar.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER