T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Smolyan Belediyesine resmi ziyarette bulunduCuma, 20 Nisan 2012

T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Smolyan Belediyesine resmi ziyarette bulundu Dün Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, beraberinde T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen ile Smolyan Belediye Başkanı Nikolay Melemov'u makamında ziyaret etti. Görüşmeye daha, Smolyan Belediye Başkan Yardımcısı Marin Zahariev ile Belediye Genel Sekreteri Zamfir Kopçev de katıldılar.

Nikolay Melemov, "Türkiye ile olan ilişkilerimiz büyük hızla sürüyor, temasları derinleştirmeye devam edeceğiz" diye öne sürdü. Belediye Başkanı Türk diplomatı ile Pamporovo ve Smolyan'ın Türk turistleri için çekici bir destinasyon olduğunu göz önünde bulundurarak, daha milletvekilli iken Dışişleri Bakanlarına iki ülke arasında mevcut vize rejiminin hafifletilmesi yönünde tekliflerde bulunduğunu paylaştı.

Melemov, Büyükelçi'ye Smolyan'ın Türkiye'deki kardeş belediyeleri Pendik ve Yalova ile olan bağlantılar hakkında bilgi verdi, Edirne Belediyesi ile de kardeşlik protokolü imzalanması prosedürü sürdüğü belli oldu. Bursa'dan bir özel spor lisesinden öğrencilerin yaz aylarında Smolyan'da spor yapmaları teklifi alındığı ortaya çıktı. Melemov, Büyükelçi'ye besicilik, turizm ve ağaç üretimi alanlarında işbirliği yapılması önerisinde bulundu.

İsmail Aramaz, Smolyan Belediye Başkanına vize rejimi prosedürlerinin hafifletilmesi yönünde sarf ettiği çabaları için teşekkür etti ve Türkiye'den iş adamlarının yer aldığı heyetlerin Bulgaristan'ı ziyaret etmelerinin organize edilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Büyükelçi, bunun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimi için çok faydalı olacağını ifade etti. En üst düzeyde görevli Türk diplomatı, iki hükümetin sürdürdüğü temasların da çok faydalı olduğunu belirterek, bunun Bulgaristan ile Türkiye'nin komşuluk ilişkilerine olumlu bir şekilde yansıyacağını paylaştı. Sayın Aramaz, "Bu yönde ilk adımı bugünkü ziyaretimizle gerçekleştirmiş olduk. Biraz sabır gösterildiğinde Bulgaristan'ın geleceğini parlak görüyorum. Bulgaristan halkı çalışkan, su ve toprağınız temiz, turizmi geliştirmişsiniz. Bulgaristan hükümeti bütün bunları popularize etmeye çalışıyor, ülkede mali disiplin mevcut" diye sözünü tamamladı.

Melemov da kendi tarafından, "Ben de Türk halkının çalışkan bir millet olduğunu biliyorum" diyerek, Türk Büyükelçisini tekrar Smolyan bölgesinin kültürel tarihi mirasını görmek için davet etti.
Kırcaali Haber


DİĞER HABERLER