T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Tekkesini ziyaret ettiCumartesi, 28 Mart 2015

T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Tekkesini ziyaret ettiBugün Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve heyeti, Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi'nin Mandacı (Bivolyane) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesi'ni ziyaret ederek, bu bölgedeki Alevi halkıyla görüştü. Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Tekkesi'ni T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Büyükelçilik ve Başkonsolosluk mensupları ile birlikte ziyaret etti. Büyükelçi ve beraberindeki heyeti Elmalı Baba Tekkesi Başkanı Mehmedali İsmail Süleyman Halife Dede, Güney Bulgaristan Cem Vakfı Başkanı Mustafa Mustafa, HÖH Milletvekili ve aynı zamanda Güney Bulgaristan Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Mustafa Ahmet, Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif ve Kırcaali bölgesinde Alevi dedeleri karşıladılar.

Gökçe'nin tekkede yerli Alevilerle yaptığı görüşmede konuklar arasında HÖH Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı ve HÖH Kırcaali İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Kırcaali, Haskovo (Hasköy) ve Krumovgrad (Koşukavak) bölge müftüleri Beyhan Mehmet, Basri Eminefendi ve Nasuf Nasuf da hazır bulundular.

Bölgedeki Alevi topluluğu adına Büyükelçi ve diğer misafirleri selamlayan Mehmedali Halife Dede, "Aranızda kırgınlığı olan var mıdır", diye soru yöneltti. Herkesten "Hayır" cevabını alınca Alevilere has bir dua etti. Ardından Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet de bir dua yaptı.

Milletvekili Mustafa Ahmet de üst düzey diplomatı ve beraberinde gelen misafirleri Cem Vakfı adına selamlayarak, "Bizim aramızda bulunmanız bizim için büyük bir şeref ve onur. İyi ki varsınız, iyi ki bir aradayız. Çok değerli dini ve kültürel yerlerde buluşuyoruz, kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştiriyoruz. Bir olalım, iri olalım diri olalım. Et tırnaktan ayrılmaz diyoruz. Her zaman doğruluk, laiklik ve bilgi yolunda ilerlemeye Allah bize nasip etsin, inşallah" dedi.

Belediye Başkanı Akif Akif üst düzey konuğu selamlayarak, şunları ifade etti: "Bugüne şahit olmamız bizler için çok büyük bir gurur. Ecdatlarımızdan kalan bu toprakları tekrar canlandırmak, bir araya gelmek, kardeşliğimizi ve bu hamuru adam gibi yoğurmak bize düşer. T.C. Büyükelçilerimizin ve elçilerimizin de sayesinde bir araya gelmemiz bizler için gerçekten onur ve şereftir".

Alevi topluluğunu selamlama konuşmasında Büyükelçi Süleyman Gökçe şu ifadelere yer verdi: "Hepinizi saygıyla, sevgiyle, hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun, bize kapınızı açtınız, misafir ettiniz, ağırladınız, izzet ihsan gösterdiniz. Biz de hoş geldik, sefa bulduk. Bugün burada hep birlikte olmaktan dolayı bütün dostlarımızla, kardeşlerimizle ve soydaşlarımızla ve hiçbir ayrım gözetmeksizin (ki zaten aksisi düşünülemez) duyduğumuz çok büyük izzetin, mutluluğun ve muhabbeti ifade etmek istiyorum. Bize nasip oldu, geldik. Çok da mutluyuz. Biliyorsunuz biz aslında iki hafta önce gelmeyi planlıyorduk, fakat maalesef yoğun kar yağışından dolayı kısmet olmadı. Ziyareti 14 Mart'a denk getirmek istiyorduk, ama olmadı. Hayırlısı olsun, mühim değil. Geç olsun, güç olmasın. Gönüller bir olsun. İnşallah sıklıkla görüşmeye devam edeceğiz. Siz az evvel Halife Dede, "Aranızda kırgınlığı olan var mıdır", diye çok güzel bir şey söylediniz. Önce kırgınlık olmadığını herkesin beyan etmesini istediniz. Her zaman da böyle olmalı. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, hiçbir kaygı gütmeksizin bütün soydaşlarımızla Türkiye'nin et ve tırnak gibi ayrılmasının mümkün olmadığı gibi, soydaşlarımızın da arasında hiçbir ayrılık olmaması lazım. Dolayısıyla bugün biz hep beraber burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İzzetimiz, refahımız, esenliğimiz, birlikteliğimiz, huzurumuz bir olsun, ayrılmasın. Tabii ki, güçlensin inşallah. Öyle de olacaktır. Ve daha mutlu, güzel günlerde soydaşlarımızın mutlu, huzurlu ve daha esenlikle yaşayacaklarına inanıyorum. Birlikte olmak için inşallah çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çok teşekkür ediyorum, teker teker ve topluca".

Büyükelçi, yapılan görüşmeyi Orta Asya ülkelerinde yapılan Aksakallı Meclisi toplantısına benzetti. Gökçe, "Akil adamlar meclisidir. Bir araya gelinir, toplanılır, istişare edilir, konuşulur. Genci de vardır, yaşlısı da vardır. Sohbet edilir, konuşulur ve en doğru kararların alınmasının sağlanması çalışılır. Bugünkü toplantı aynı onun gibi bir şey hatırlatıyor bana. Çok büyük mutluluk kaynağı gerçekten. Çünkü bir olmak, dirlik olmak son derece önemli. Onun için tekrar misafirperverliğinizden dolayı çok teşekkür ederiz" diye ifade etti.

Aleviler, Büyükelçi'yi 6 Mayıs'ta Şiroka Polyana /Alan Mahalle/ köyünde ve eylül ayının başında Elmalı Baba Tekkesi'nde düzenlenen geleneksel büyük mayelere davet ettiler.

Daha sonra tekkenin bitişiğinde bulunan camide öğle namazına geçildi. Namaz sonrası konuklar Elmalı Baba Türbesini ziyaret etti.

Ardından tekkede Büyükelçinin onuruna öğle yemeği ikram edildi. Yemekten sonra Süleyman Gökçe teşekkür konuşması yaptı.

Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif ve Cem Vakfı adına Büyükelçi ve Başkonsolosa birer plaket sunuldu. Süleyman Gökçe ve Başkonsolos tarafından da Mehmedali İsmail Süleyman Halife Dede, Cem Vakfı Başkanı Mustafa Mustafa, Milletvekili Mustafa Ahmet ve Belediye Başkanı'na hediyeler sunuldu. Gökçe, tekkenin kütüphanesine "Bulgaristan'da Yerlerin Türkçe Adları" adlı kitabı hediye ederken, başka kitaplar da bağışlayacaklarını belirtti. Ayrıca diplomatlar yerli halka tatlılar hediye ettiler. Bununla birlikte Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Türbesi'ne para bağışı yapacaklarını açıkladı.

Tekkeden sonra Büyükelçi Gökçe ve beraberindeki heyet Kırcaali'de Prileptsi (Salifler) semtinde inşaatına yeni başlanan camiyi ziyaret etti. Daha sonra müze olarak kullanılan Medreseyi ziyaret eden Büyükelçi Gökçe, müze müdürünün rehberliğinde müzeyi gezdi.

Kırcaali'den ayrılmadan önce Büyükelçi, heyelan sonucu büyük hasar gören Sipey (Durhanlar) köyünü ziyaret ederek, evleri hasar gören soydaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Fotoğraf: Sebahat NECİBDiğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER