TİKİD GÜNEŞ Kuruluşunun 15. yılını kutladıÇarşamba, 31 Ekim 2012

TİKİD GÜNEŞ Kuruluşunun 15. yılını kutladıRusçuk, Riga otelinde 28.10.2012 tarihinde Kurban Bayramı konseri ve Türkiye ile Kültürel İlişkiler Derneği GÜNEŞ'in 15. yıl dönemi görkemli bir şekilde kutlandı.

Davul şovunla başlayan konser, TİKİD GÜNEŞ - 15. yıl faaliyette slayt gösterisinle devam etti.

Tıklım tıklım dolu salonda HACİVAT ve KARAGÖZ oyunu olanüstü ilgi çekti. Çocuklar Hasan Hüseyin Karabağ tarafından sunulan SAKALLI GELİN oyununu durmadan alkışlıyor, büyükleri ise ustalığını dile getiriyordular.

Program Hüseyin HÜSEYİN ve Mujgyan HALİLOVA yönrtiminde devam etti: TUNA KIZLARI Türk kadın korosu eski Türkülerimizi iki sesli sunarak bol bol alkışlandı , Semerciköy İ.Ö. okul öğrencile şarkılar ve ANADİLİM TÜRKÇEM şiirini sundu, Nesrin ve Birol latin dansların ritminde seyircileri alkışlara boğdu. Hiç şüphesiz programın zirvesi Nazar ve Nino oldu. Karadeniz Türküleri ve disko bestelerinle ufaklıkları fıkır fıkır oynattı. Obretenik İ.O. öğrencileri HAYAT BAYRAM OLSA dansınla seyicileri coşturdu. Hüseyin HÜSEYİN Allah vergisi bir sesle ilahiler sundu. Ece SEZGİN saz eşliğinde türkülerinle, günden güne saz ustalığında büyük adımlarla ilerleme gösterdi. Rusçuk Y. YOVKOV lisesinden öğrenciler - TÜRKÇE KONUŞALIM şiirini heyecanla icra ettiler. Açeliya AŞKINOVA herkezi KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN şiirinle bayramını kutladı, Nazan ABDULOVA ise ÖĞRETMENİME şiirinle hocasına teşekkür etti. Açeliya ASANOVA BENİM MEMLEKETİM şiirinde vatan sevgisini anlattı.

Dernek Başkanı Mecbure EFRAİMOVA, Rusçuk Valisi, T.C. Burgas Başkonsolosluğundan misfirleri ve Rusya Federasyonu konsolosunu Türkçe, Bulgarca ve Rusça Türkilerinden kısa parçalardan oluşan bir miks ile selamlayarak, 15. yıl dönüm pastasını kesmeye davet etti.

Rusçuk Valisi Stefko BURCIEV selamlamasında GÜNEŞ derneğine Bulgar ve Türk milletinin arasında bir dostluk köprüsü olduğundan dolayı teşekkür etti ve bu yönde çalışmalarının devamını ve başarılarını diledi.Rusçuk Belediye başkanı adına, Ralitsa MARİNOVA - özel kalem, müslüman aleminin Kurban Bayramını kutlayarak, GÜNEŞ Derneğinin yöremizde ki etnik grupların arasında dostluk bağlantılarının temelini atan ve bu yönde çalışmalarının devamını ve başarılarını diledi. Rus Kulübü Başkanı Mavlüha STANÇEVA, GERB millet vekili Plamen NUNEV ve HÖH İl başkanı Davut İBRYAM selamlamalarında dernek üyelerine ve başkanına çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler ve başarıların devamını diledler. Davut İBRYAM - siyasetin başaramadığını, kültür başarır! - dedi. Rusçuk Etnik Koordinasyon Komisyon adına Rus kulübü Başkanı Mavlüha STANÇEVA, Mecbure EFRAİMOVA'YA TEŞEKKÜR BELGESİ sunarak, derneğin bu yönde çalışmalarını yıllardır takip ettiklerini ve bugünden sonrası da destekleyeceklerini söyledi.

Kutlamalar çerçevesinde yemek yarışmasına yöreden 20 cıvarı dost katıldı. Juri üyeleri - Rusçuk Valisi, T.C. Burgas ve Rusya Başkonsolosluk temsilcileri ve Valentina Eftimova, tatlı ve tuzlu yemek ürünlerini ödüllendirdi. Birinci ödülü Smirnenski, ikincisi Yeniceköy ve üçüncü ise Bızın'dan pideler , tatlılar ve baklavalar kazandı. Fernas'ın geleneksel haline gelen Bayram pesmetlei ve Kezban / yeni evlenen kızımız/ın Kısır'ı ödül kazandılar.

Misafirlerin arasında T.C. Burgas Başkonsolos muavini İlker ERDOĞAN, Rusçuk'tan Tarih müzesinden - Teodora BAKIRCİEVA, Desislava TİHOLOVA, Tiyatrodan - Tatyana ALLAHVERCİEVA , Koordinasyon Komisyon temsilcileri Roza ARON / ŞALOM/, Dirayr HADYAVAN, Vetovo Belediyesi, Slivo pole temsilcileri , isperih, VelikoTırnovo, Romanya, Türkiye'den misafirler vardı. Herkeze cani gönülden teşekkürler!

Mecbure EFRAİMOVA
Www.güneş-ruse.com


DİĞER HABERLER