Toplu konutlarda ısı yalıtımı programına son başvuru tarihi 10 MayısPerşembe, 02 Şubat 2023

Toplu konutlarda ısı yalıtımı programına son başvuru tarihi 10 Mayıs

Dün akşam (1 Şubat) Kırcaali'deki İş Geliştirme Merkezi salonunda düzenlenen çalışma toplantısı vatandaşların ve Kat Mülkiyeti Yönetimi Kanunu kapsamında apartman sakinlerinin kurduğu derneklerin temsilcilerinin yoğun ilgisiyle dolu dolu geçti. Toplantıda Konut Bina Stokunun Sürdürülebilir Enerji Verimliliğinin Artırılmasına Destek Etap 1 Prosedürü kapsamında veya apartmanlarda ısı yalıtımı uygulanmasına yönelik başvuru kılavuzları tanıtıldı.

Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan ve Azis'in de katıldığı toplantıda vatandaşların sorularını yanıtlamak üzere Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska’nın başkanlığında ve Belediye Stratejik Planlama ve Proje Yönetimi Daire Başkanı Nadejda Tsvetkova’nın sekreterliğini yaptığı çeşitli yetkilere sahip belediye çalışanlarından oluşan grup üyeleri de buradaydı.

Toplantıda son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023 olmasına rağmen Kırcaali ilçesinde daire sahipleri derneklerinden katılım başvurularının kabul edilmesi için son tarihin 10 Mayıs 2023 olduğu anlaşıldı.

Tsvetkova'nın yaptığı sunumdan anlaşıldığına göre, prosedüre göre, daire sahipleri dernekleri başvuru hakkına sahiptir. Daire Başkanının ifadesine göre, nihai tüketiciler daire sahipleri dernekleri, ancak başvuru, prosedürde zorunlu bir ortak olan Kırcaali Belediyesi aracılığıyla yapılır.

Tsvetkova, daire sahipleri derneklerinin başvurmak için atması gereken dört adımı şöyle özetledi: Daire sahipleri dernekleri kurulmamış apartmanlarda bu tür derneklerin kurulması; zemin etüt raporu hazırlanması ve enerji verimliliği sertifikası alınması, ayrıca binaların teknik pasaportunun çıkarılması; prosedüre katılmak için ilgili bir başvuruda bulunulması; bir ortaklık anlaşması yapılması, yatırımın uygulanması için teklif sunulması.

Teknik ve enerji verimliliği etütlerinin sertifikalı şirketler tarafından yürütüldüğü, ancak masrafları daire sahipleri derneklerine ait olduğu ve belediyeden geri alınabilecek miktarın, inşa edilen alanın metrekaresi başına 6,28 leva olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca izleme ve raporlama birimi tarafından yapılan değerlendirme kriterlerine göre, 72 puanı geçen çok aileli konut binalarının onaylanan teklifler listesine dahil edildiği ve Kırcaali Belediyesi’nin sadece 30 milyon leva tutarında sözleşmeler imzalayabileceği de anlaşıldı.

Çalışma toplantısında sorulan sorulardan biri de çok aileli bir konutta oturan kişilerden biri veya birkaçının ortada olmaması veya yurt dışında olması ve başvuru işlemleri için muvafakatinin gerekli olduğu durumlarda nasıl hareket edileceğine ilişkindi. Belediye Başkanı, kendisinin ve çalışma grubunun bu kişi veya kişileri bulup, sürece katılmaya ikna etmek için mümkün olan her şeyi yapacaklarını bizzat taahhüt etti.


DİĞER HABERLER