TRT Genel Müdürü Göka Bulgaristan'daPazartesi, 26 Ocak 2015

TRT Genel Müdürü Göka Bulgaristan'daTRT Genel Müdürü Dr. Şenol Göka, Bulgaristan ziyaretindeki temaslarında Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) tarafından kapatılan Türkçe programları aktaran orta dalga radyo vericilerinin yeniden devreye girmesini istedi.

BNR'nin yayına başlamasının 80. yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla Bulgaristan'da bulunan TRT Genel Müdürü Göka, Türkçe yayınları aktaran vericilerin kapatılmasını Bulgar yetkililerle ile görüştü.

Göka, BNR Genel Müdürü Radoslav Yankulov ile yaptığı görüşmede BNR'nin yaş gününü kutlamaları ile ilgili almış olduğu daveti memnuniyetle kabul ettiğini ancak ziyaretini önemli bazı konuları gündeme getirmek üzere de değerlendirdiğini söyledi.

Bulgaristan'daki temaslarıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Göka, "Son zamanlarda bazı sıkıntılar vardı. Biz bunları daha da vakıf olduk. Özellikle orta dalga yayınlarının kesilmesi ile ilgili ve soydaşlarımızın orta dalga yayınlarına ulaşmaması ile ilgiliydi" dedi.

Bu konuda yetkililerle olumlu geçen görüşmeler yaptıklarını bildiren Göka, "İnşallah gerek orta dalganın güçlendirilerek bir istasyondan gerekse FM alternatifleri üretilerek, Bulgaristan'daki soydaşlarımıza karşı bu yayınların tekrar yapılacağını burada sevinerek müşahede etmiş bulunuyorum" diye konuştu.

Görüşmelerinin sonucundan umutlu olduğunu paylaşan Göka, "İnşallah bundan sonra soydaşlarımız da kendilerine Türkçe olarak yapılan bu yayından mahrum kalmazlar" dedi.

TRT'nin kurum olarak BNR'ye destek vermeye hazır olduğuna işaret eden Göka, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Zaten ikili anlaşmalarımız var, bu her zaman mümkün. Ayrıca eğer bizden başka türlü teknik destek de isterlerse özellikle bu yayınların ulaştırılması ile ilgili, teknik desteği de verebileceğimizi söyledik. Artık bundan sonrasını kendilerine bırakıyoruz. Biz her türlü yardıma hazırız."

TRT Genel Müdürü Göka, ziyareti kapsamında Devlet Haberleşme Düzenleme komisyonu Müdürü Veselin Bojkov, Elektronik Medya Kurulu Müdürü Georgi Lozanov ve günde 10 dakikalık Türkçe haberler yayınlayan Bulgaristan Ulusal Televizyonunun Genel Müdürü Vyara Ankova ile de görüştü.

Göka, BNR'nin Sofya Hilton Otelinde düzenlediği "Kamu Radyo ve Geleceğin Sınavları" konulu konferansa da katıldı.

BNR'nin Türkçe yayınlarını aktaran ve Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı ülkenin kuzeydoğu ve güneydoğu bölgelerinde orta dalgadan radyo sinyalini aktaran vericiler BNR Genel Müdürü Radoslav Yankulavo'un kararı ile 1 Ocak'ta kapatılmıştı. Yankulov vericilerin eski teknoloji olmalarını gerekçe göstermiş, ülkedeki Türk azınlığı ise kararı tepkiyle karşılamıştı.


DİĞER HABERLER