TRT2 Kırcaali bölgesinde Osmanlı kültürünü tanıtan belgesel çektiSalı, 29 Kasım 2011

TRT2 Kırcaali bölgesinde Osmanlı kültürünü tanıtan belgesel çekti Türk devlet kanalı TRT2 Bulgaristan topraklarında bulunan Osmanlı kültür mirası için film çekimine başladı. Yarım saatlik sürecek olan film, prime time denilen en çok izlenen TV zamanında 19.30'da sunulan Ana Haber Bülteninden önce yayınlanacaktır. Belgesel, "Orhun'dan Üsküp'e Kardeş Eli" programı için Kırcaali doğumlu ünlü gazeteci Nihal Özergan tarafından çekilmektedir.

Nihal Özergan, " Bulgaristan'da Osmanlı döneminden kalma kültür anıtlara yapılan hizmeti göstermek istiyoruz. Amacımız, devlet bunun için ne miktarda para veriyor, yurtdışından ne gibi mali kaynak sağlanıyor, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve İslam Konferansı Örgütü ISIKA Ajansı belirli projeleri finanse ediyor mu gibi soruların cevabını bulmaktır" diye açıkladı. Gazeteci, 2008 yılında Türkiye ile Bulgaristan arasında işbirliği ve kültür mirasına karşılıklı bakım için sözleşme imzalandığına dikkat çekti. İki devlet sınırları içinde bulunan üç önemli tarihi anıtın korunması ve restorasyonu için gerekenin yapılacağına dair anlaşmışlardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul'da bulunan "Demir Kilisesi" diye de bilinen Aziz Stefan Kilisesinin güçlendirilmesi ve tamiri için 2 milyon lira sağlanmış, Bulgaristan'da da Filbe'deki Cuma Camisi onarılmıştır.

Pazar günü Kırcaali bölgesinde çekim yapan film ekibi Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'ten ve Kırcaali Bg Vesti ‘nin muhabiri Georgi Kulov'tan bilgi almıştır. Nihal Özergan'ın en çok ilgisini müze binası çekmiştir.

Yapı, Rus mimarı Pomerantsev'in projesi üzere geçen asrın 20'li yıllarında Orta Asya kültürünün mimarisine uygun olarak medrese olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Kırcaali medresesi komünist idaresi tarafından Türklerin elinden tamamen alınarak müzeye çevrilmiştir.

TRT2 kanalının Bulgaristan'dan başka komşu ülke Romanya'da da korunan Osmanlı kültür mirasıyla ilgili belgesel çekeceği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER