TSVETA KARAYANÇEVA: "SEÇİM TURİZMİNE SON"Çarşamba, 08 Aralık 2010

TSVETA KARAYANÇEVA: Yeni Seçim Yasası'nda bir vatandaşın oy hakkını kullanabilmesi için herhangi bir yerleşim yerinde en az 12 ay yaşaması şart koşuluyor. Seneye yapılacak olan seçimlerde ise bu süre 10 ay. Başka yerleşim yerlerinde oy verme izni veren belgeler de uygulamadan kaldırılıyor. Kanun Komisyonu'nun birkaç oturumundan sonra Seçim Yasası'nda yapılan değişiklikler ikinci kez Mecliste görüşülünce kabul edilecek.
Bugün yine Seçim Yasası'nı tartışan Parlamento Kanun Komisyonu üyesi ve GERB Partisinden Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva medyalara yaptığı açıklamada yerleşiklik ilkesi konusunda, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) olan meslektaşlarının aşırı tepkilerine anlam veremiyorum, dedi. Aynı anda Kırcaali GERB Partisi lideri olan Karayançeva HÖH milletvekillerinin buna kesinlikle karşı çıkmalarına rağmen hükümetin kararını değiştiremeyeceklerine kanaat getirdi. Yerleşiklik süresi kesin 12 ay olacak, seneye seçimler için ise 10 ay olacak diyen Karayançeva, HÖH seçim kanununu Anayasa Mahkemesi'ne götürse bile niyetimizden dönmeyeceğiz, dedi. Karayançeva vatandaşların gerek sabit adres, gerekse mevcut oldukları adrese göre seçime katılabileceklerini belirtti. Başka önemli nokta başka yerde oy kullanma belgesinin kaldırılmasıdır.
Milletvekili bu değişikliklerin yasa biçimine giydirilmiş olması HÖH'e karşı bir yöntem olduğu şüphelerini kesinlikle reddetti. Hatta söz konusu değişikliklerin Türk asıllılar da dahil olmak üzere, bütün Bulgaristan vatandaşları tarafından istendiğini iddia etti.
Yıllar yılı yerli seçimlerde gördüğümüz normal değildi diyen Karayançeva, seçim turizmine, oy satın alma pratiğine ve denetimli seçime son veriyoruz. GERB mevcut olan seçim kanunlarını bir araya getirerek genel bir belge oluşturmasıyla yeni bir yasa işlenmesinde çok ciddi adımlar attı. Amacımız bu kanunun seçim entrikalarına karşı maksimum derecede garanti olmasıdır, şeklinde yorumuna devem etti.
Milletvekili bu yönde İngiltere, Fransa, Almanya ve Austurya gibi devletlerde yerleşiklik süresinin 6 hafta ile 8 ay çerçevesinde değişmesini örnek gösterdi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bilindiği gibi Avrupa Birliği seçimleri için bu süre 3 aydır. Onlar hakkında yerli seçimlerde olduğu gibi HÖH tepki vermiyor, bu da beni belirli sonuçlar çıkarmaya zorluyor. Bizim görüşümüz şu ki, biraz için bir yerde bulunan insanlar o yerleşim yeriyle sıkı sıkıya bağlı kişilerin kaderini çizmeleri doğru değil".


DİĞER HABERLER