TÜM OKULAR 1 HAFTA TATİLCumartesi, 07 Kasım 2009

TÜM OKULAR 1 HAFTA TATİLBulgaristan Sağlık Bakanlığı, ülkedeki domuz gribi ve diğer grip türlerinden hastalananların oranının resmi verilere göre binde 21'e çıkması üzerine "ulusal salgın" ilan edilmesine karar verdi.
Bakanlığın kararı çerçevesinde, ülke genelinde üniversiteler dışındaki bütün okullar, pazartesi gününden itibaren bir hafta süreyle kapatılacak. Kültürel ve diğer sosyal toplu etkinliklere de mümkün olduğu kadar kısıtlama getirileceği bildirildi.
Bakanlık, ayrıca hastanelerde sadece acil servis bölümlerinin çalışacağını, bütün hastanelere ziyaretçi girişinin de yasaklandığını açıkladı.
Yetkililer, tiyatro, sinema, bar ve lokantalar için ise şimdilik herhangi bir kapatma kararı alınmadığını belirtirken, vatandaşlara kalabalık yerlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaları çağrısında bulundu.
Sağlık Bakanı Bojidar Nanev, ulusal salgın ilan edilmesine rağmen paniğe gerek olmadığını kaydederek, yeterli ilaç stokları bulunduğunu bildirdi.
Bulgaristan'da şimdiye kadar domuz gribinden 5 kişi hayatını kaybetti. Grip salgınından etkilenenlerin sayısının ise 200 bini aştığı tahmin ediliyor.


DİĞER HABERLER