Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 20.Yıldönümü Kutlaması YapıldıÇarşamba, 19 Aralık 2012

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 20.Yıldönümü Kutlaması YapıldıTürk Dili ve Edebiyatı Bölümünün 20. yıldönümü vesilesiyle 18 Aralık 2012 tarihinde Şumnu Üniversitesi'nde 2012 Türkoloji Bilgi Şöleni düzenlendi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tatyana Çalıkova bölümün tarihini anlatarak gelen konuklara duygulu anlar yaşattı. Etkinliğe Şumnu Üniversitesi Rektörlük Yönetimi ve Beşeri Bilimler Fakültesi dekanları yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Adnan TEKŞEN, Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep DUYMAZ, Edirne Valisi Danışmanı Fahri TUNA, T.C. Burgaz Başkonsolosu Cem ULUSOY, Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zürfettin HACIOĞLU, Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Nedim DÖNMEZ ve Bulgaristan'daki en büyük iki Türk yatırımından biri olan Alkomet AD ortaklarından Fikret İNCE katıldılar.

Toplantının Türkçenin gelişmesi için hayırlı uğurlu olması dilekleriyle başlayan program çerçevesinde öğretim görevlilerin üniversite öğrencileriyle birlikte hazırlamış oldukları bildiriler okundu. Edebiyat, eğitim, kültür, sanat ve folklor gibi konular sunum şeklinde konuklara sunuldu. Gazetecilik Bölümünde görevli Doç Dr. Plamen Şulikov'un Aya Sofya'ya Yakın Bir Yerlerde başlıklı fotoğraf sergisi beğeni topladı. BİZ Derneği de ebru sanatını gelen konuklara sergileyerek, programa farklı bir renk kattı. Şair Yar. Doç. Dr. Mustafa Hatipler ve dublaj sanatçısı ve oyuncu Oya Pervin Pelit ile yapılan söyleşi ve okunan şiirler, edebi bir atmosfer yarattı. Geleceğin Türkçe uzmanlarına söz verilerek, Türkiye konulu kompozisyonlar dinlendi. Yoğun ilgi gören toplantı pasta kesimiyle sona erdi.

Menent Şükriyeva
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi
BİZ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER