Türk diplomatlar Bulgarlaştırma süreci şehitlerini mezarı başında andıÇarşamba, 26 Aralık 2018

Türk diplomatlar Bulgarlaştırma süreci şehitlerini mezarı başında andıT.C. Sofya Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzar Barbaros Dicle, Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile birlikte bundan 34 yıl önce meydana gelen zorla isim değiştirme süreci sırasında şehit edilen 17 aylık Türkan Feyzullah, Ayşe Hasan ve Musa Yakup'un kabri başında düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Etkinliğe Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Şehit yakınları, Büyükelçilik ve Filibe Başkonsolosluğu çalışanları katıldı.

Katılımcılar şehitlerin mezarlarına çelenk koyup dualar okudular.

Diplomatlar daha sonra Kayaloba camisinde okutulan mevlide katıldılar ve orada öğle namazı kıldılar. Cami cemaatine Başkonsolosluk tarafından simit dağıtıldı.

Türkan Çeşme anıtı ile Mestanlı olaylarında hayatını kaybeden soydaşlar için de Mestanlı meydanında bulunan anıta Büyükelçilik ve Başkonsolosluk adına çelenkler konuldu.

Önceden planlanmış programı neticesinde anma etkinliğine katılamayan T.C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy Büyükelçilik Facebook sayfasında şunları yazdı: "Türkan bebeğimizin katlinin 34. sene-i devriyesinde, totaliter dönemin yarattığı bu acıların, günümüzde artık bir daha yaşanmaması ortak temennimizdir. Bebeğimiz ve diğer demokrasi şehitlerinin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, komşumuz ve müttefikimiz, dost Bulgaristan'ın güzide vatandaşları tüm soydaşlarımızın acılarını içten paylaşıyorum. Ruhları şad olsun."

26 Aralık 1984'te ne oldu?

26 Aralık 1984 yılı Benkovski Belediyesinin Kayaloba köyü yakınına üç bin civarında halk toplanmıştı. Dondurucu Rodop kışı kendini gösterse de, halk kararlıydı. Belediye merkezine doğru yürüyüşe çıkıldı. Aralarında kadın ve çocuklar da var. Eli boş kalabalık, totaliter rejim adına anasını bile tanımayan milis ve asker ile karşılaşıyor. Dillerinde "Türk'üz! Türk kalacağız!" sloganı etraf dağları çınlatırken ateş emri veriliyor. O çınlayış silah sesi eşliğinde direnişin verdiği ilk kurbanların haberini şimşek hızıyla tüm dünyaya yaydı. 17 aylık Türkan alnından vurularak şehit oldu. Ardından aynı yerde Ayşe Hasan ve Musa Yakup kanları ile adlarını yaprağı hiç solmayan şehitler listesine yazdırdılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER