TÜRK DİZİLERİ BULGARİSTAN'DA İSİM MODASINI DEĞİŞTİRDİÇarşamba, 30 Aralık 2009

TÜRK DİZİLERİ BULGARİSTAN'DA İSİM MODASINI DEĞİŞTİRDİBulgaristan'da geçen yaz döneminde çeşitli özel TV kanallarında gösterilmeye başlanan ve büyük ilgi gören Türk dizileri, ülkedeki isim geleneğini de değiştirmeye başladı.
Bulgaristan-Yunanistan sınırına yakın olan ve Pomak azınlığın ağırlıklı olarak yaşadığı Smolyan kenti doğum hastanesinin halkla ilişkiler sorumlusu Anita Çolakova, devlet haber ajansı BTA'ya yaptığı açıklamada, özelikle son bir yıl içinde hastanede yeni doğan bebeklerin çoğuna Türk dizilerindeki ünlü karakterlerin isimlerinin verildiğini bildirdi.
Çolakova, Türk dizilerinden bilinen Orhan, İnci, Ege, Onur, Berk, Atilla, Nuri, Kenan, Defne, Eliz gibi isimlere hastanenin doğum kütüğünde sıklıkla rastladıklarını belirterek, "Türk isimleri adeta moda haline geldi" diye konuştu.
Çolakova, 2009 yılı öncesi dönemde hastane kayıtlarında İvan, Maria, Georgi ve Nikola gibi tipik Bulgar isimlerinin çoğunlukta olduğunu ifade ederek , "Ancak artık bu isimlerin sayısı giderek azalıyor" dedi.
Bulgaristan'da özel televizyon kanallarında aralarında "Gümüş", "Dudaktan Kalbe" ve "Yabancı Damat"ın da bulunduğu 10'a yakın Türk dizisi gösteriliyor.


DİĞER HABERLER