Türk İşadamlarının Bulgaristan ÇıkarmasıPerşembe, 19 Nisan 2012

Türk İşadamlarının Bulgaristan ÇıkarmasıTürk Amerikan İşadamları Derneği'nin 22-23 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği Bulgaristan ziyareti iki ülke arasında ticaretin artırılması ve yeni yatırım alanları oluşturmayı hedefliyor. Ziyaret Bulgaristan Amerikan Ticaret Odası'nın işbirliği ile düzenleniyor.


Bölgesel işbirliği süreçlerinde aktif rol oynayan iki komşu ülke arasındaki ticaretin artırılması ve yeni yatırım alanları oluşturulması amacıyla Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) 22-23 Nisan tarihlerinde Bulgaristan ziyareti gerçekleştirecek. Bulgaristan Amerikan Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenecek ziyarette inşaat, finans, havacılık, üretim, bankacılık ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren iş adamlarıyla ikili görüşmeler yapılacak.

Bulgaristan ziyaretinin her iki ülke için daha fazla ürün, hizmet ve satış teşviki için önemli olduğunu söyleyen TABA/AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, "Bu ziyaret hem iki ülke arasındaki, dostluk, komşuluk ilişkilerinin güçlenmesine yardım edecek hem de ticari ve ekonomik işbirliği süreçlerine katkı sağlayacak" dedi.

Son 20 yılda iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam ettiğini belirten Terzioğlu, "2011 yılında Bulgaristan ile ticaret hacmimiz 4 milyar dolar civarındaydı. Hedefimiz iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilerek ticaret hacminin ilk etapta 5 Milyar Dolar'a çıkartılması. Bulgaristan'da yaklaşık 1500 Türk firması faaliyet gösteriyor. Gerek bu firmalar gerekse kurulacak yeni bağlantılar sayesinde bu hedefe kolaylıkla ulaşmamamız için hiçbir neden göremiyorum" diye konuştu.

Bulgaristan AmCham işbirliğiyle düzenlenen TABA/Amcham Bulgaristan ziyaretinde Türk heyeti Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Bulgaristan Amerikan Büyükelçisi James Warlick ve Bulgaristan Türkiye Büyükelçisi İsmail Aramaz ile akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Ziyaretin ikinci günün Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile kahvaltıda buluşacak olan heyet Bulgaristan AmCham Başkanı Peter Lithgow, TABA/Amc-Cham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Bulgaristan Amerikan Büyükelçisi James Warlick, Bulgaristan Türkiye Büyükelçisi İsmail Aramaz, Bulgaristan European Bank for Reconstruction and Development Direktörü Daniel Berg ve Bulgaristan Amerikan Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Barbara Lapini'nin konuşmacı olarak yer alacağı "Bulgaristan- Türkiye: Stratejik Ekonomik İşbirliği" toplantısına katılacak.

Ziyaret Türk ve Bulgaristan iş adamaları arasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelerin ardından son bulacak.


DİĞER HABERLER