Türk Müziği ve Edebiyatı Gecesi ile Anadili Günü kutlandıÇarşamba, 20 Şubat 2013

Türk Müziği ve Edebiyatı Gecesi ile Anadili Günü kutlandıKırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneği ve Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin organizasyonuyla, 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü vesilesiyle dernek salonunda Türk Müziği ve Edebiyatı Gecesi düzenlendi. Çok sayıda Türkçe sevdalıların katıldığı kutlamada, T.C. Filibe Başkonsolosluğu Konsolos vekili İmren Çamlıklı, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, "Alev" dergisinin sahipleri Emel Balıkçı ile Mehmet Alev ve "Recep Küpçü" Edebiyat Kulübü üyeleri resmi konuk olarak yer aldılar.

Programda bol bol şiir, türkü ve şarkı vardı.
Ev sahibi konumundaki "Ömer Lütfi" Türk Kültür Derneği Müdürü ve Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet konuklara ve tüm Türkçe gönüldaşlarını sıcak bir "Hoş geldiniz" ile karşıladı. Eski Türkçe müfettişi Harun Bekir, Anadili'nin önemine değindiği bir sunum yaptı. Sayın Bekir, "21 Şubat Uluslararası Anadili Günü'nün anılması özellikle Bulgaristan Türk toplumu için ayrı bir önem kazanmaktadır" diyerek, bunun neden bu tarihte yapıldığını anlattı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) alınan bir kararla 2000 yılından bu yana 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü olarak dünyanın birçok yerinde anılmaktadır. UNESCO dünyada konuşulan mevcut 6 bin dilin bazılarının dünya haritasından yok olduğunun bilincinde olarak Anadili'nin önemine vurgu yapmak için 19 Şubat'ı Anadili Günü ilan etmeyi uygun görmüştür. 1952 yılında o zaman Pakistan'da bulunan Bangladeş eyaletinde üniversite öğrencileri iletişimde ve eğitimde kendi anadillerini kullanmak için bir protestoya başlıyorlar. O esnada polislerin müdahalesiyle bazı üniversite öğrencileri şehit oluyor. Dolayısıyla böyle bir eylemin yapıldığı 21 Şubat gününde UNESCO, Anadili'nin anılmasına karar veriyor. O günde yapılan etkinlikler, anma törenleri o olayın bir kez daha hatırlatılmasını, kamuoyuna duyurulmasını amaçlıyor" diye açıkladı.

Sayın Bekir, ülkede günümüzde Türkçeye karşı olan tavırlardan sonra Bulgaristan Türkleri için Anadili gününün öneminin çok daha artmakta olduğuna vurgu yaptı. Böyle bir etkinliklerin gerek öğrenci, öğretmen, veli ve etkili kişi ve kurumlara Anadili'nin önemini bir kez daha hatırlatmamız üzere değerlendirmemiz gerektiğini kaydetti. Bilimsel olarak kanıtlanan Anadili'ni bilmeyen birinin diğer dillerde de başarılı olamayacağının bir kez daha altını çizdi. Anadili'ni okuma hakkımızı kullanmamız için seslendi. Bulgaristan Türkü olarak dilimizi, dinimizi ve kültürümüzü yaşatmamız için Anadilimizi öğrenip, geliştirmemizi ve çocuklarımıza da iyi bir eğitim vermemiz için çaba sarf etmemiz gerektiğinin altını çizdi.

"Ömer Lütfi" Derneği'ne bağlı "Kadriye Latifova" Çocuk Folklor Ekibi'nde yer alan çocuklar Türkçe, öğretmen, kitap, okul, Kırcaali ve Bulgaristan konulu şiirler okudular. Başta Derneğin canlı orkestrası eşliğinde sevilen küçük solistler Duygu Ali, Emre Ahmet ve daha büyük çocuk ve gençlerden iyi tanınan ses yetenekleri Mert Hüseyin, Behiye Ahmet ve Bayram Bayram söyledikleri türkü ve şarkılarla seyircilere neşeli anlar yaşattılar.

Ayrıca Haskovo bölgesinden ünlü şairimiz Bayram Kuşku "Yalnızlığımın Ötesi", yerlilerden Haşim Semerci "Bir Filistinli Ailenin Güzü", "Recep Küpçü" Edebiyat Kulübü Başkanı Durhan Ali "Türkülerimiz" ve Resmiye Mümün de "Türkçe Davası" isimli şiirleriyle programa renk kattılar.

T.C. Filibe Başkonsolosluğu Konsolos vekili İmren Çamlıklı, Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne ve özelikle Sayın Müzekki Ahmet'e bu anlamlı organizasyon için teşekkürlerini sundu. Sayın İmren Çamlıklı da Anadili'nin çok önemli olduğunu, Bulgaristan'da Türk çocukların mutlaka Anadili'ni okumaları gerektiğini ve herkesin de buna teşvik etmesi çağrısında bulundu.

Program Konsolos vekili İmren Çamlıklı, Harun Bekir ve Seyhan Mehmet'in tüm çocuklara sunduğu Türkçe kitaplarla sona erdi.

Türk Müziği ve Edebiyatı Gecesi, Tek Rumeli TV'de önümüzdeki salı akşamı saat 20.00'de "İstikamet Balkanlar" programında izlenebilir.
Kırcaali'de Anadili Günü kutlamaları çerçevesinde 23 Şubat 2013 tarihinde belediye Kültür Merkezi'nde saat 10.30'da uluslararası bir konferans düzenleniyor. Organizatörlerden Sayın Müzekki Ahmet, herkesi bu etkinliğe davet etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER